Ukraina po raz kolejny okazała się najmniej „szczęśliwym” krajem w Europie w corocznym rankingu Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN). Polska awansowała na 40 miejsce. Najszczęśliwszym krajem świata, według rankingu, po raz drugi z rzędu okazała się Finlandia.

Jak przed rokiem w czołówce krajów świata w rankingu World Happiness Report uplasowały się kraje nordyckie. Najbardziej „szczęśliwym” krajem jest Finlandia (7,769 pkt.), a po niej Dania (7,6 pkt.), Norwegia (7,554 pkt.) i Islandia (7,494 pkt.). Wysoko znalazła się również Szwecja (7. miejsce, 7,343 pkt).

Polska uplasowała się na 40. miejscu, co stanowi awans o dwie pozycje, uzyskując 6,182 pkt. czyli nieznacznie więcej niż przed rokiem. Z sąsiadów Polski najwyżej oceniono Niemcy – 17. pozycja i 6,985 pkt. Prawie tak samo szczęśliwie jak w Niemczech żyje się w Czechach (20. miejsce, 6,852 pkt.). O dwie pozycje wyprzedza nas Słowacja (6,198 pkt.), a po piętach depcze nam Litwa (42. miejsce, 6,149 pkt.), która awansowała aż z 50. pozycji.

Rosja z 59. spadła na 68. pozycję (5,648 pkt.). Jeszcze mniej szczęśliwie, jeśli wierzyć rankingowi, żyje się na Białorusi (81. miejsce, 5,323 pkt.). Najmniej „szczęśliwym” spośród sąsiadów Polski (i w ogóle w Europie) jest Ukraina. Może ona jednak pochwalić się awansem o 5 pozycji na 133. miejsce (4,332 pkt.). Zbliżony poziom „szczęścia” zmierzono w Czadzie (132. miejsce) i Etiopii (134. miejsce).

Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) to inicjatywa ONZ kierowana przez znanego ekonomistę Jeffreya Sachsa. Składowymi współczynnika „szczęścia” w rankingu SDSN są takie wielkości jak realne PKB na jednego mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Tegoroczne zestawienie opierało się na danych pracowni sondażowej Gallupa z lat 2016-2018.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / worldhappiness.report
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz