Credit Suisse Research Institute opublikował w poniedziałek swój dziesiąty raport Global Wealth Report, w którym zebrał informacje na temat bogactwa gospodarstw domowych na świecie.

Z raportu wynika, że światowe bogactwo zwiększyło się w ciągu ostatniego roku o 2,6 proc. i wyniosło 360 bilionów dolarów USA, co w przeliczeniu na głowę (brano pod uwagę osoby dorosłe) dało kwotę 70 850 dolarów, 1,2 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięcej majątku zyskały USA (3,8 bln USD), Chiny (1,9 bln USD) i Europa (1,1 bln USD).

Przez rok najbardziej na głowę wzbogacili się Szwajcarzy (mają więcej o 17 790 dolarów na dorosłego), potem Amerykanie (+11 980 USD), Japończycy (+9 180 USD) i Holendrzy (+9 160 USD). Najbardziej stracili Australijczycy, głównie z powodu zmiany kursu waluty (-28 670 USD), Norwegowie (-7520 USD), Turcy (-5230 USD) i Belgowie (-4330 USD).

Zdaniem autorów raportu nierówności w rozkładzie bogactwa na świecie zmniejszyły się w ciągu ostatnich lat. Obecnie 90 proc. ludzkości o najniższych dochodach posiada 18 proc. światowego bogactwa, podczas gdy w 2000 roku posiadało 11 proc. bogactwa. Na szczycie „piramidy bogactwa” znajduje się 46,8 mln milionerów – ludzi, których majątek jest wart ponad 1 mln dolarów USA. Stanowią oni 0,9 proc. dorosłej ludzkości, ale posiadają prawie 44 proc. światowego bogactwa.

Najwięcej milionerów mieszka w USA. Stanowią oni ponad połowę wszystkich milionerów na świecie. Białoruski portal Nasza Niwa na podstawie szwajcarskiego raportu zaprezentował dane o dolarowych milionerach w Europie Środkowo-Wschodniej. Okazało się, że najwięcej z nich mieszka w Rosji – 223 tysiące. Na drugim miejscu znalazła się Polska z 122,4 tysiącami takich osób. Kolejne miejsca zajęły Czechy (42,5 tys.), Ukraina (35 tys.), Rumunia (31 tys.), Bułgaria (11,4 tys.), Łotwa (9,2 tys.), Białoruś (7,4 tys.), Estonia (7,2 tys.), Litwa (6,9 tys.), Mołdawia (3,2 tys.) i Gruzja (2,9 tys.). W zestawieniu Naszej Niwy ujęto również Kazachstan, w którym doliczono się aż 24,3 tys. dolarowych milionerów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rażące dysproporcje w rozkładzie bogactwa na świecie

Kresy.pl / credit-suisse.com / nn.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz