Polska zajęła przedostatnie miejsce w tegorocznym rankingu „International Tax Competitiveness Index” opracowanym przez amerykańską fundację Tax Foundation. Ranking mierzy konkurencyjność systemów podatkowych w krajach OECD. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Polska zajęła w rankingu 35 miejsce na 36 państw OECD. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznaczało to spadek o trzy pozycje. Jedynie Francja ma od nas gorszy system podatkowy – wynika z wyliczeń Tax Foundation.

Ranking jest tworzony na podstawie 40 zmiennych określających dwa podstawowe elementy – konkurencyjność systemu i jego neutralność. Spośród podatków w Polsce najwyżej oceniono podatek od osób fizycznych (9 lokata). Jako pozytyw uznano fakt iż znakomita większość podatników płaci liniową stawkę PIT. Wysoko w rankingu znalazł się także CIT (13 miejsce). Na korzyść Polski działa stosunkowo niska jego stawka (19 proc. przy średniej w OECD na poziomie 23,6 proc.). Pozytywnie odnotowano także przyjęcie IP Box, obniżającego stawkę CIT do 5 proc. od kwalifikowanego dochodu z własności intelektualnej.

Znacznie gorzej oceniono polski system opodatkowania nieruchomości (32 miejsce). Autorom rankingu nie podobało się m.in., że każda gmina ma pewną swobodę w modyfikowaniu zasad opodatkowania. Równie negatywnie (32 miejsce) zaszeregowano zasady opodatkowania zysków zagranicznych.

Zdecydowanie najgorzej w rankingu „International Tax Competitiveness Index” oceniono polskie podatki konsumpcyjne – VAT i od sprzedaży detalicznej. Pod tym względem znaleźliśmy się na ostatnim miejscu. Na ocenę wpłynęła złożoność polskiego systemu mierzona ilością godzin, które firmy są zmuszone poświęcać na obsługę podatków konsumpcyjnych. Są to aż 172 godziny rocznie (najwięcej w OECD) podczas gdy w Szwajcarii (lider pod tym względem) zajmuje to zaledwie 8 godzin rocznie. Daleko nam nawet do średniej OECD, która wynosi 54,1 godziny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Raport IBS: podatki w Polsce bardziej obciążają biednych

Kresy.pl / dziennik.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gutek :

    system jest taki że przeciętny Polak oddaje ponad 70% wszystkiego co zarabia państwu (podatki, zusy-srusy, vaty-sraty). niewolnik w starożytnym Rzymie miał podobnie bo zostawało mu 25%. Najbogatsi rozliczają się na Cyprach-Gibraltarach i innych Panamach. I to oni najgłośniej krzyczą jakimi są patriotami.