W krajach Beneluxu i w Niemczech trwa wycofywanie ze sklepów wyrobów mięsnych zakażonych bakterią Listeria monocytogenes. Po ich spożyciu zmarło 5 osób.

Groźna bakteria wywołująca chorobę nazywaną listeriozą znalazła się w pakowanej wieprzowinie firmy Offerman z Aalsmeer w Holandii. W kraju tym zatruło się nią co najmniej 20 osób, z czego w ubiegłym tygodniu zmarły trzy. Stwierdzono także przypadek poronienia. Z kolei w Niemczech Listerię wykryto w wyrobach niemieckiej firmy Wilke z północnej Hesji. Po ich spożyciu zmarły dwie osoby, stwierdzono też 37 kolejnych zachorowań. W Belgii nie było ofiar śmiertelnych.

Jak podaje RMF FM, w Belgii podejrzana jest głównie pieczeń wołowa pakowana w plastrach. W Holandii na czarnej liście znalazło się już 130 wyrobów, w tym filety z kurczaka, kiełbasa i boczek. Skażone produkty miały termin przydatności do spożycia do połowy października. Według Deutsche Welle w Niemczech bakterię znaleziono w wędlinie „Pizzasalami” oraz w serdelkach. W związku z tym ogłoszono wycofanie z rynku wyrobów Wilke oznaczonych symbolem „DE EV 203 EG”, z wyjątkiem konserw. Zakłady Wilke zostały zamknięte.

Z doniesień mediów wynika, że w przypadkach obu firm od dawna istniały obawy o jakość ich wyrobów. Jak podaje Wirtualna Polska, holenderskie służby sanitarne już kilka miesięcy temu dokonały dodatkowych inspekcji w firmie Offerman i wydały rekomendacje, do których producent miał się zastosować. Podobnie było w przypadku Wilke, gdzie kontrolerzy znaleźli bakterie jeszcze w marcu br.

Belgijska agencja bezpieczeństwa żywności AFSCA zarzuciła władzom Holandii, że nie poinformowały jej o zaistniałym niebezpieczeństwie i wezwała je do dostarczenia jej niezbędnych informacji.

Bakterie Listeria monocytogenes wywołują chorobę zwaną listeriozą. Wywołuje ona takie objawy jak posocznica, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów, zakażenie kości, zapalenie otrzewnej, gałek ocznych lub zapalenie płuc. Zagraża głównie osobom starszym, kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Do Polski trafiły skażone świnie z Barbadosu. „Przegrywamy bitwę o zdrową żywność”

Kresy.pl / wp.pl / Deutsche Welle / rmf24.pl / farmer.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz