Paszport biometryczny uprawnia do bezwizowego wjazdu do państw strefy Schengen. Obecnie jedynie ponad 3 mln Ukraińców posiada paszporty biometryczne.

Sondaż przeprowadzony przez fundację „Demokratyczne Inicjatywy” wspólnie z Centrum Razumkowa wykazał, że prawie połowa obywateli Ukrainy nie zamierza starać się o wydanie biometrycznego paszportu, który uprawnia do bezwizowego wjazdu na terytorium państw Unii Europejskiej.

Według wyników sondażu obecnie paszport posiada 34% Ukraińców, z czego tylko 7% – paszport biometryczny. 45% procent pytanych w ogóle nie ma zamiaru starać się o taki paszport a 13% jeszcze nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

Spośród osób, które planują wyrobienie paszportu biometrycznego, 28% odpowiedziało, że ma zamiar to zrobić w późniejszym czasie a 7% jeszcze w tym roku.

Sondaż przeprowadzono od 9 do 13. czerwca br. na grupie 2018 pełnoletnich respondentów na całym terytorium Ukrainy z wyłączeniem Krymu i obszarów na wschodzie kraju znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.

Przypomnijmy, że od 11. czerwca zniesiono obowiązek posiadania wiz dla obywateli Ukrainy przy wjeździe do państw strefy Schengen. Warunkiem wjazdu jest jednak posiadanie paszportu biometrycznego oraz spełnienie innych wymagań przewidzianych w przepisach – muszą oni zadeklarować na granicy cel i warunki pobytu, udowodnić posiadanie wymaganych środków finansowych (w przypadku Polski 100 zł na dzień, lecz nie mniej niż łącznie 300 zł). Jeśli widnieją w bazach danych jako osoby, którym zabroniono wjazdu, lub Straż Graniczna uzna, że stanowią zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego, nie zostaną wpuszczeni.

Obecnie jedynie ponad 3 mln Ukraińców posiada paszporty biometryczne. Pozostali wciąż będą musieli okazać wizę na granicy z UE.

Pobyt obywatela Ukrainy w strefie Schengen nie może trwać ponad 90 dni w ciągu ostatnich 180 dni. Wszystkie krótkoterminowe wizyty w tym czasie są sumowane. Ta reguła obowiązuje także dla okresu sprzed zniesienia obowiązku wizowego.

Kresy.pl / Radio Swoboda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz