Rosyjskie i ukraińskie media komentują zniknięcie flagi Rosji z budynku chersońskiej administracji obwodowej w jedynej stolicy regionu jaką Rosjanie zajęli w czasie swojej inwazji.

Jako pierwsze informacje o zniknięciu flagi Rosji zaczęły informować źródła związane z formalną ukraińską administracją regionu okupowanego w większości przez siły rosyjskie. W czwartek rzekomo aktualne fotografie budynku władz obwodu chersońskiego zaczęły się pojawiać na portalach społecznościowy. Jedno z nich zamieścił znany rosyjskojęzyczny bloger z Ukrainy, krytyczny wobec jej władz Anatolij Szarij.

Portal “Moskiewskiego Komsomolca” przytacza wypowiedź korespondenta przebywającego w terenie Aleksandra Koca twierdzącego, że „to nie jest zjawisko systemowe”, bo „trójkolorowe [flagi rosyjskie] wiszą nad innymi budynkami administracyjnymi i instytucjami edukacyjnymi”.

Jednak piszący także o sprawie portal Svoboda.org przytacza wypowiedź zastępcy szefa kolaboracyjnej administracji obwodowej Kiriłła Striemousowa, który w czwartkowym programie Sołowiow Live stwierdził, że “prawdopodobnie” wojska rosyjskie “będą wycofywać się na lewy brzeg” Dniepru.

Chersoń jest jedynym ukraińskim miastem obwodowym zdobytym przez Rosjan po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę 24 lutego br. Opanowali oni większość jego terenu w ciągu kilku dni po rozpoczęciu ataku. Niedawno tereny te zostały oficjalnie anektowane przez Moskwę.

Od końca sierpnia siły ukraińskie odbiły część okupowanych przez Rosjan obszarów i niszczą przeprawy przez Dniepr chcąc odciąć rosyjskie oddziały od zaopatrzenia z lewego brzegu rzeki.

Rosjanie przeprowadzili ewakuację ludności cywilnej z prawego brzegu Dniepru, na którym znajduje się front i miasto. W tym tygodniu potwierdzili, że ewakuują również ludność pasa wśród lewego brzegu rzeki.

mk.ru/svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply