Źródła rosyjskie twierdzą, że siły rosyjskie wyparły oddziały ukraińskiej armii z mariupolskiego lotniska publikując jego nagranie.

Nagranie jakie przy pomocy drona wykonano na terenie mariupolskiego lotniska opublikowała w niedzielę rosyjska, państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti. To właśnie jej korespondent jako pierwszy pojawił się na terenie portu lotniczego.

Jak wynika z nagania hol lotniska został zdewastowany. Poważnie uszkodzona jest wieża kontroli lotów. Wokół pasa startowego i przed wjazdem do portu lotniczego widać linie obronne w postaci okopów. RIA Nowosti zwraca uwagę, że znagrania wynika, iż sam pas startowy nie został poważniej uszkodzony.

“Port lotniczy jest teraz całkowicie pusty. Nie ma żołnierzy ani cywilów, tylko głodne koty biegają po pustym budynku. Samolotów też nie zauważaliśmy. Gdzieś bardzo blisko słychać strzały z broni lekkiej. Prawdopodobnie następuje oczyszczenie okolicznych wiosek” – agencja zacytowała relację operatora drona, który wykonał nagranie.

 

24 lutego Rosja zaczęła zbrojny atak na Ukrainę z użyciem różnych rodzajów broni. W ciągu miesiąca oddziały rosyjskie z dwóch stron podeszły pod Kijów, otoczyły Czernihów i Charków, zajęły obwód chersoński oraz większą część obwodów ługańskiego i donieckiego. Przy pomocy rakiet Rosjanie razili cele także na zachodzie Ukrainy.

Mariupol jest drugim co do wielkości miastem obwodu donieckiego, którego teren Rosja uznała 21 lutego za niepodległe państwo – Doniecką Republikę Ludową. W 2014 r. miasto liczyło 450 tys. mieszkańców. Jest dużym portem na wybrzeżu Morza Azowskiego. Miasto od wielu dni jest otoczone przez siły rosyjskie i wspierające je oddziały donieckich separatystów. Trwają w nim zażarte walki, a siły rosyjskie stopniowo zajmują kolejne kwartały.

Dwa dni temu strona rosyjska ogłosiła, że głównym celem prowadzonych działań zbrojnych jest „wyzwolenie Donbasu”.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply