Ostatni pogrom Romów na Ukrainie został potępiony przez rzecznika Rady Europy oraz ambasadę USA w Kijowie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie wykluczyła „rosyjskiego śladu” w tym wydarzeniu.

Rzecznik Sekretarza Generalnego Rady Europy Daniel Holten potępił ostatni atak neonazistów na obozowisko Romów na Ukrainie, w wyniku którego zginęła jedna osoba a cztery zostały ranne.

– Potępiamy kolejny atak na Romów, o czym doniosła dzisiaj policja. Jesteśmy wstrząśnięci tym, że tym razem zabito jedną osobę. Oczekujemy pełnego, przejrzystego i niezwłocznego śledztwa. – napisał Holten w niedzielę na Twitterze.

Podobny komunikat wydała w poniedziałek ambasada USA w Kijowie.

– Jesteśmy zszokowani napadem na tabor Romów we Lwowie. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W Europie, w tym na Ukrainie, nie ma miejsca dla przemocy na tle rasistowskim. – napisano na twitterowym koncie ambasady USA w Kijowie.

Tymczasem szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak przypuszcza, że za napadem na obozowisko we Lwowie może stać Rosja.

– Odnośnie napadu… wstępna analiza wskazuje, że podobna organizacja jest także w Federacji Rosyjskiej… Za tym może stać Rosja – powiedział Hrycak na poniedziałkowym briefingu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że do napadu na obozowisko Romów we Lwowie na ulicy Truskawieckiej doszło w nocy z soboty na niedzielę. Grupa zamaskowanych młodych ludzi zasztyletowała 24-letniego Roma. Trzy kolejne osoby: 19-letni chłopak, 30-letnia kobieta i jej 10-letni syn, również zostali ranieni nożem. Zostali oni hospitalizowani. Ukraińska policja podała, że w związku z atakiem aresztowano osiem osób, w większości w wieku od 16 do 18 lat. Lwowski portal Zaxid.net poinformował, że należą oni do organizacji „Trzeźwa i zła młodzież”, powiązanej z neonazistowskim ruchem Misanthropic Division.

Poprzednie ataki na romskie obozy miały na Ukrainie miejsce 23. maja w obwodzie tarnopolskim, 9 maja w obwodzie lwowskim oraz 7 maja i wcześniej, 22 kwietnia, w Kijowie.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Accipiter :

  Pijany ukrainiec uszkadza most we Wrocławiu – wina Rosji, rezuny dokonują napadów rabunkowych w okolicach Chełma – wina Rosji, dziurawe drogi na ukrainie – wina Rosji, wszeobecna korupcja i przestępczość na ukrainie – wina Rosji, ostrzelanie z granatnika konsulatu w Łucku – wina Rosji, zakaz ekshunacji polskich kobiet i dzieci pomordowanych przez ukraińską dzicz – wina Rosji.
  Dziś rano skończyła mi się kawa. Zgadnijcie czyja to moze być wina…

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.