Ostatni pogrom Romów na Ukrainie został potępiony przez rzecznika Rady Europy oraz ambasadę USA w Kijowie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie wykluczyła “rosyjskiego śladu” w tym wydarzeniu.

Rzecznik Sekretarza Generalnego Rady Europy Daniel Holten potępił ostatni atak neonazistów na obozowisko Romów na Ukrainie, w wyniku którego zginęła jedna osoba a cztery zostały ranne.

– Potępiamy kolejny atak na Romów, o czym doniosła dzisiaj policja. Jesteśmy wstrząśnięci tym, że tym razem zabito jedną osobę. Oczekujemy pełnego, przejrzystego i niezwłocznego śledztwa. – napisał Holten w niedzielę na Twitterze.

Podobny komunikat wydała w poniedziałek ambasada USA w Kijowie.

– Jesteśmy zszokowani napadem na tabor Romów we Lwowie. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W Europie, w tym na Ukrainie, nie ma miejsca dla przemocy na tle rasistowskim. – napisano na twitterowym koncie ambasady USA w Kijowie.

Tymczasem szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak przypuszcza, że za napadem na obozowisko we Lwowie może stać Rosja.

– Odnośnie napadu… wstępna analiza wskazuje, że podobna organizacja jest także w Federacji Rosyjskiej… Za tym może stać Rosja – powiedział Hrycak na poniedziałkowym briefingu.

Przypomnijmy, że do napadu na obozowisko Romów we Lwowie na ulicy Truskawieckiej doszło w nocy z soboty na niedzielę. Grupa zamaskowanych młodych ludzi zasztyletowała 24-letniego Roma. Trzy kolejne osoby: 19-letni chłopak, 30-letnia kobieta i jej 10-letni syn, również zostali ranieni nożem. Zostali oni hospitalizowani. Ukraińska policja podała, że w związku z atakiem aresztowano osiem osób, w większości w wieku od 16 do 18 lat. Lwowski portal Zaxid.net poinformował, że należą oni do organizacji „Trzeźwa i zła młodzież”, powiązanej z neonazistowskim ruchem Misanthropic Division.

Poprzednie ataki na romskie obozy miały na Ukrainie miejsce 23. maja w obwodzie tarnopolskim, 9 maja w obwodzie lwowskim oraz 7 maja i wcześniej, 22 kwietnia, w Kijowie.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Pijany ukrainiec uszkadza most we Wrocławiu – wina Rosji, rezuny dokonują napadów rabunkowych w okolicach Chełma – wina Rosji, dziurawe drogi na ukrainie – wina Rosji, wszeobecna korupcja i przestępczość na ukrainie – wina Rosji, ostrzelanie z granatnika konsulatu w Łucku – wina Rosji, zakaz ekshunacji polskich kobiet i dzieci pomordowanych przez ukraińską dzicz – wina Rosji.
  Dziś rano skończyła mi się kawa. Zgadnijcie czyja to moze być wina…

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.