W wiosce Berezowica Wielka w pobliżu Tarnopola na Ukrainie doszło do napadu na obóz Romów. Poprzednie dwa takie zdarzenia odbiły się echem także poza granicami Ukrainy.

Jako pierwszy o zdarzeniu w Berezowicy Wielkiej poinformował lokalny portal „20 minut”. Według niego we wtorek około godziny 22 na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że na nią i na grupę Romów napadło około 15 nieznanych mężczyzn z kijami. Mieli oni także strzelać i próbować dokonać pobicia. Romom udało się jednak uciec przed napastnikami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Fakt napadu potwierdziła w środę tarnopolska policja. Według niej napadnięci Romowie mieszkali w obozowisku przy cukrowni w Berezowicy Wielkiej. Utrzymywali się ze zbierania złomu. Na ziemię tarnopolską przyjechali z obwodu zakarpackiego. W momencie napadu w obozie przebywało 7 dorosłych i 33 dzieci. Napadnięci podali policji, że gdy wieczorem gotowali kolację, przybiegła ku nim grupa osób. Romowie mieli słyszeć m.in. dźwięki podobne do wystrzałów i rzucili się do ucieczki. Jak podaje ukraińska policja, „podczas starcia zapaliły się namioty”. Żadna z osób obecnych w obozie nie odniosła obrażeń.

 

Na miejsce wyjechał patrol policji i grupa szybkiego reagowania. Około 1,5 km od obozowiska zatrzymano grupę osób. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono łuski, prawdopodobnie z broni pneumatycznej. Według „20 minut” zatrzymań dokonano w Tarnopolu na ulicy Mikulinieckiej.

Według komunikatu policji zatrzymani byli dzisiaj przesłuchiwani. Stróże prawa rozpatrują kilka wersji wydarzeń, przede wszystkim konflikt Romów z miejscowymi mieszkańcami. W przeddzień napadu policja miała otrzymać skargi na zachowanie Romów. Śledztwo jest prowadzone z podejrzeniem czynu chuligańskiego z użyciem broni palnej lub białej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że jest to już trzeci przypadek napaści na obóz Romów na Ukrainie w ostatnim czasie. 21 kwietnia br. członkowie neonazistowskiej ukraińskiej organizacji C14 zmusili w dzielnicy-rejonie hołosijowskim Kijowa kilkanaście cygańskich rodzin do ucieczki i spalili ich domostwa. 9. maja grupa około 30 zamaskowanych osób spaliło osiedle Romów w miejscowości Rudno w obwodzie lwowskim. Oba zdarzenia zostały potępione przez ambasadę USA w Kijowie a także United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Kresy.pl / „20 minut” / npu.gov.ua / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz