W wiosce Berezowica Wielka w pobliżu Tarnopola na Ukrainie doszło do napadu na obóz Romów. Poprzednie dwa takie zdarzenia odbiły się echem także poza granicami Ukrainy.

Jako pierwszy o zdarzeniu w Berezowicy Wielkiej poinformował lokalny portal „20 minut”. Według niego we wtorek około godziny 22 na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że na nią i na grupę Romów napadło około 15 nieznanych mężczyzn z kijami. Mieli oni także strzelać i próbować dokonać pobicia. Romom udało się jednak uciec przed napastnikami.

Fakt napadu potwierdziła w środę tarnopolska policja. Według niej napadnięci Romowie mieszkali w obozowisku przy cukrowni w Berezowicy Wielkiej. Utrzymywali się ze zbierania złomu. Na ziemię tarnopolską przyjechali z obwodu zakarpackiego. W momencie napadu w obozie przebywało 7 dorosłych i 33 dzieci. Napadnięci podali policji, że gdy wieczorem gotowali kolację, przybiegła ku nim grupa osób. Romowie mieli słyszeć m.in. dźwięki podobne do wystrzałów i rzucili się do ucieczki. Jak podaje ukraińska policja, „podczas starcia zapaliły się namioty”. Żadna z osób obecnych w obozie nie odniosła obrażeń.

 

Na miejsce wyjechał patrol policji i grupa szybkiego reagowania. Około 1,5 km od obozowiska zatrzymano grupę osób. Na miejscu zdarzenia zabezpieczono łuski, prawdopodobnie z broni pneumatycznej. Według „20 minut” zatrzymań dokonano w Tarnopolu na ulicy Mikulinieckiej.

Według komunikatu policji zatrzymani byli dzisiaj przesłuchiwani. Stróże prawa rozpatrują kilka wersji wydarzeń, przede wszystkim konflikt Romów z miejscowymi mieszkańcami. W przeddzień napadu policja miała otrzymać skargi na zachowanie Romów. Śledztwo jest prowadzone z podejrzeniem czynu chuligańskiego z użyciem broni palnej lub białej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że jest to już trzeci przypadek napaści na obóz Romów na Ukrainie w ostatnim czasie. 21 kwietnia br. członkowie neonazistowskiej ukraińskiej organizacji C14 zmusili w dzielnicy-rejonie hołosijowskim Kijowa kilkanaście cygańskich rodzin do ucieczki i spalili ich domostwa. 9. maja grupa około 30 zamaskowanych osób spaliło osiedle Romów w miejscowości Rudno w obwodzie lwowskim. Oba zdarzenia zostały potępione przez ambasadę USA w Kijowie a także United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.

Kresy.pl / „20 minut” / npu.gov.ua / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz