Polska będzie pomagać ukraińskim kobietom i sierotom

Polska i Ukraina stworzą fundację, która będzie wspierać ukraińskie kobiety, które zostały zwolnione z rosyjskiej niewoli, a także ukraińskie dzieci, które straciły rodziców podczas wojny.

Jak podaje Polsat News, w poniedziałek wizytę w Kijowie złożyli szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Jakub Kumoch. Ministrowie pojechali do ukraińskiej stolicy głównie po to, by rozmawiać o pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W tym obszarze współpracujemy od dawna. Dotyczy to również pomocy medycznej, żywnościowej, która jest przekazywana na Ukrainę. Dzisiaj razem z panem ministrem Kumochem mamy szereg spotkać z przedstawicielami rządu ukraińskiego i rozmawiamy o bardzo szerokim spektrum pomocy i współpracy. Dziś Polska i Ukraina ma szanse rozwijania współpracy w bardzo wielu dziedzinach” – mówił minister Dworczyk na konferencji prasowej z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczak.

Dworczyk ujawnił, że na dzisiejszym spotkaniu omówiono założenia dwóch programów dobroczynnych, dla których zielone światło dał premier Mateusz Morawiecki. Pierwszy projekt będzie dotyczył wsparcia dla kobiet i żołnierzy uwolnionych z rosyjskiej niewoli. Drugi projekt zakłada udzielanie stałej pomocy sierotom, które straciły ojców w wyniku wojny.

Jak wynika z informacji podanej przez Irynę Wereszczuk w serwisie Telegram, oba projekty będą realizowane przez fundację stworzoną wspólnie przez Polskę i Ukrainę. Fundacja ma nosić imię Klemensa Szeptyckiego.

Oba projekty będą realizowane „na miejscu”. Ich uruchomienie spodziewane jest za półtora miesiąca. Szczegóły projektów mają być podane za kilka dni.

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk dziękował Ukraińcom za to, że walczą „nie tylko za wolność Ukrainy, ale i za wolność Polski i Europy”.

„Dzisiaj mamy niezwykły moment w historii Polski i Ukrainy. Moment, kiedy nasze kraje są bardzo bliskie sobie. Polacy i Ukraińcy zbliżyli się do siebie tak, jak nigdy wcześniej” – twierdził szef kancelarii premiera.

CZYTAJ TAKŻE: Minister: Polska wyda na pomoc Ukrainie 10-22% swojego budżetu [+VIDEO]

Kresy.pl / polsatnews.pl / ukrinform.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Kto by nie chciał wybrać dla siebie na pewien czas jakiejś kobiety ukraińskiej, do tego sierotki. Żeby tylko potem chciała odejść w zgodzie, nie zaś, by wzorem banderowców poderżnęła opiekunowi gardło. Na poważnie – polskie sieroty już mają zapewnioną dostateczną opiekę?