Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powtórzył swoje zastrzeżenia wobec natowskich aspiracji dwóch państw nordyckich.

Erdogan stwierdził w poniedziałek, że Turcja nie zaaprobuje wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ żadne z tych państw “nie ma jasnego stanowiska wobec terroryzmu”, zacytował portal gazety “Daily Sabah”.

Prezydent Turcji złożył taką deklarację na konferencji prasowej przeprowadzonej wspólnie z prezydentem Algierii Abdelmadjidem Tebboune’em. Erdogan nazwał Szwecję „wylęgarnią” organizacji terrorystycznych i dodał, że Szwedzi mają terrorystów w swoim parlamencie.

Jak dodał – „Przede wszystkim nie powiemy „tak” tym, które nakładają sankcje na Turcję, aby przyłączyli się do organizacji bezpieczeństwa NATO – powiedział.

Przedstawiciele Szwecji i Finlandii wysokiego szczebla planują udać się do Turcji na rozmowy w sprawie sprzeciwu Ankary, podało w poniedziałek szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Prezydent Turcji skomentował tę inicjatywę mówiąc, że Szwedzi i Finowie „nie powinni zawracać sobie głowy” przekonaniem Turcji do zatwierdzenia ich wniosków akcesyjnych. „Mówią, że przyjadą do Turcji w poniedziałek. Czy przyjdą przekonywać nas? Przepraszam, ale nie powinni zawracać sobie głowy” – zacytował “Daily Sabah”.

Erdogan powtórzył swoje weto wobec ewentualnego przyjęcia Finlandii i Szwecji tego samego dnia, w którym premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła, iż jej państwo oficjalnie poinformowało Sojusz Północnoatlantycki o woli wstąpienia w jego szeregi. “Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym” – Andersson oświadczyła w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Rząd Szwecji podjął taki krok po tym, gdy sześć partii mających 304 deputowanych w 349-miejscowym parlamencie opowiedziało się za rozpoczęciem starań o dołączenie do NATO. Nie poparły tego kroku jedynie postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska – Zieloni. W kwestii tej nie było jednak w Riksdagu formalnego głosowania, jak podał piszący o sprawie portal Rmf24.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tak szerokie poparcie dla wstąpienia jest skutkiem zmiany nastawienia rządzących socjaldemokratów. Niemniej uznali oni, że przy wstępowaniu do NATO “Szwecja powinna wyrazić jednostronne zastrzeżenie przeciwko rozmieszczeniu broni jądrowej oraz stałych baz na szwedzkim terytorium”.

Władze Finlandii oficjalnie już wcześniej zapowiedziały, że będą się ubiegać o członkostwo w NATO.

Erdogan natomiast jeszcze w sobotę przekazał, że nie jest możliwe, aby Turcja poparła plany Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do NATO. Jak stwierdził, kraje nordyckie są „domem dla wielu organizacji terrorystycznych”. Podobne uwagi wygłosił potem turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

dailysabah.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply