Rosyjski opozycyjny dziennikarz Arkadij Babczenko, który wczoraj miał zostać zabity w Kijowie, jest cały i zdrowy. Poinformował o tym w środę po południu na briefingu dla prasy szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak i zaprosił Babczenkę na salę.

Hrycak ujawnił, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dowiedziała się o planach zabicia dziennikarza. Babczenkę wzięto pod ochronę i jednocześnie rozpracowywano plan jego zabicia. Jak ujawnił szef SBU, zabicie Babczenki zamówiły rosyjskie służby specjalne. „Przynajmniej takie dane ma dzisiaj SBU” – mówił Hrycak. Rosyjskie służby miały zwerbować w tym celu obywatela Ukrainy, który za przekazane mu pieniądze miał znaleźć zabójców dziennikarza.„Dla wykonania zlecenia rosyjskich służb obywatel H. zaproponował swojemu znajomemu z grona byłych ATO-wców [uczestników wojny w Donbasie po stronie ukraińskiej – red.] zabicie Babczenki za wynagrodzeniem 30 tys. dolarów. Jako zadatek przekazano wykonawcy 15 tys. dolarów. W sumie obywatel H. otrzymał od rosyjskich specsłużb 40 tys. dolarów, z czego 10 tys. zatrzymał dla siebie” – mówił Hrycak.

Po dokonaniu zabójstwa zleceniodawca H. planował opuszczenie Ukrainy. Według Hrycaka posiadał on już kupiony bilet do Rosji przez inny kraj.

Po podaniu informacji o szczegółach domniemanego zamachu Hrycak powiedział, że „zabójstwo Babczenki zostało zainscenizowane” i zaprosił dziennikarza na salę. Skonsternowani dziennikarze zobaczyli go całego i zdrowego.

Babczenko opowiedział o szczegółach operacji SBU – w jaki sposób został wzięty pod ochronę i jak dowiedział się tym, że zamówiono jego zabójstwo. Po nim zabrał głos prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Dezinformacja o śmierci dziennikarza miała być pomocna w śledztwie.

Przypomnijmy, że o rzekomym zastrzeleniu Arkadija Babczenki poinformowała wczoraj jego żona. Według jej relacji, gdy była w łazience usłyszała strzały. Kiedy wyszła zobaczyć co się stało, zobaczyła swojego męża z raną postrzałową w plecach, leżącego w kałuży krwi. Doniesienia o zabójstwie wywołały powszechne oburzenie. Rzekome zabójstwo potępili m.in. ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Szwecji i Litwy. Ambasada USA w Kijowie napisała na Twitterze: „Kolejne zabójstwo Rosjanina-emigranta, który krytykował Kreml, znowu na Ukrainie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Radio Swoboda / Hromadske / Ukraińska Prawda

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu :

    Dobrze ,że Ukraińcy w porę ujawnili tą sprawę,bo podejrzewam że dzisiaj wieczorem ,a najpóźniej jutro, w polskojęzycznych mediach odbył by się sąd nad Putinem .Jako głównym pomysłodawcą zamachu, nawoływanie do bojkotu rosyjskiego mundialu,oraz obłożenia ruskich dodatkowymi sankcjami.