Rosyjski opozycyjny dziennikarz Arkadij Babczenko, który wczoraj miał zostać zabity w Kijowie, jest cały i zdrowy. Poinformował o tym w środę po południu na briefingu dla prasy szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak i zaprosił Babczenkę na salę.

Hrycak ujawnił, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dowiedziała się o planach zabicia dziennikarza. Babczenkę wzięto pod ochronę i jednocześnie rozpracowywano plan jego zabicia. Jak ujawnił szef SBU, zabicie Babczenki zamówiły rosyjskie służby specjalne. „Przynajmniej takie dane ma dzisiaj SBU” – mówił Hrycak. Rosyjskie służby miały zwerbować w tym celu obywatela Ukrainy, który za przekazane mu pieniądze miał znaleźć zabójców dziennikarza.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Dla wykonania zlecenia rosyjskich służb obywatel H. zaproponował swojemu znajomemu z grona byłych ATO-wców [uczestników wojny w Donbasie po stronie ukraińskiej – red.] zabicie Babczenki za wynagrodzeniem 30 tys. dolarów. Jako zadatek przekazano wykonawcy 15 tys. dolarów. W sumie obywatel H. otrzymał od rosyjskich specsłużb 40 tys. dolarów, z czego 10 tys. zatrzymał dla siebie” – mówił Hrycak.

Po dokonaniu zabójstwa zleceniodawca H. planował opuszczenie Ukrainy. Według Hrycaka posiadał on już kupiony bilet do Rosji przez inny kraj.

Po podaniu informacji o szczegółach domniemanego zamachu Hrycak powiedział, że „zabójstwo Babczenki zostało zainscenizowane” i zaprosił dziennikarza na salę. Skonsternowani dziennikarze zobaczyli go całego i zdrowego.

Babczenko opowiedział o szczegółach operacji SBU – w jaki sposób został wzięty pod ochronę i jak dowiedział się tym, że zamówiono jego zabójstwo. Po nim zabrał głos prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Dezinformacja o śmierci dziennikarza miała być pomocna w śledztwie.

Przypomnijmy, że o rzekomym zastrzeleniu Arkadija Babczenki poinformowała wczoraj jego żona. Według jej relacji, gdy była w łazience usłyszała strzały. Kiedy wyszła zobaczyć co się stało, zobaczyła swojego męża z raną postrzałową w plecach, leżącego w kałuży krwi. Doniesienia o zabójstwie wywołały powszechne oburzenie. Rzekome zabójstwo potępili m.in. ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Szwecji i Litwy. Ambasada USA w Kijowie napisała na Twitterze: „Kolejne zabójstwo Rosjanina-emigranta, który krytykował Kreml, znowu na Ukrainie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Radio Swoboda / Hromadske / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Dobrze ,że Ukraińcy w porę ujawnili tą sprawę,bo podejrzewam że dzisiaj wieczorem ,a najpóźniej jutro, w polskojęzycznych mediach odbył by się sąd nad Putinem .Jako głównym pomysłodawcą zamachu, nawoływanie do bojkotu rosyjskiego mundialu,oraz obłożenia ruskich dodatkowymi sankcjami.