Hamas ogłosił zawieszenie broni z Izraelem

Informację o zawarciu zawieszenia broni Hamas podał po po wtorkowej, największej wymianie ognia pomiędzy państwem żydowskim a palestyńskimi bojownikami w strefie Gazy od 2014 roku.

Zawieszenie broni ogłosił zastępca szefa Hamasu w strefie Gazy Chalil al-Haja. Będziemy przestrzegać postanowień (zawieszenia broni) tak długo, jak władze okupacyjne będą ich przestrzegać – poinformwał w oświadczeniu.

We wtorek wieczorem Islamski Dżihad również ogłosił zawieszenie broni, które – jak podał rzecznik tego ugrupowania – uzgodniono z udziałem mediacji Egiptu.

ZOBACZ TAKŻE: RB ONZ na wniosek USA zajmie się ostrzałem Izraela przez Palestyńczyków

Izraelski minister edukacji Naftali Bennett zaprzeczył jednak informacjom, wedle których porozumiano się co do zawieszenia broni.

Palestyńczycy wystrzelili w nocy z wtorku na środę z ponad 100 moździerzy i rakiet w kierunku Izraela ze Strefy Gazy – podał rzecznik sił zbrojnych państwa żydowskiego Jonathan Conricus. Zaznaczył, że większość z pocisków została przechwycona przez system obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Agencja dpa podała, że w odpowiedzi armia Izraela przeprowadziła bombardowania obiektów wojskowych w tej enklawie. W atakach tych nie został ranny żaden Palestyńczyk.

Ponad 120 Palestyńczyków zginęło, a tysiące zostało rannych w organizowanych od 30 marca masowych protestach na granicy Strefy Gazy i Izraela. Izraelscy żołnierze ostrzeliwują z broni ostrej osoby, które ich zdaniem zbytnio zbliżają się do muru oddzielającego terytoria.

Hamas zapowiedział dalsze manifestacje i marsze. Izrael uważa, że krytykowane z powodu brutalności działania wojska są niezbędne do obrony izraelskiego terytorium, i oskarża Hamas o próby przeprowadzania ataków pod osłoną demonstracji.

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply