Hiszpański rząd, kierowany przez Mariano Rajoya oświadczył, że może przywrócić cofniętą w październiku 2017 roku autonomię, jeżeli zatwierdzony zostanie kataloński rząd Quima Torry.

W środę hiszpański minister sprawiedliwości Rafael Catala potwierdził wtorkową deklarację wedle której cofnięcie art. 155 zawieszającego autonomię w Katalonii nastąpi po powołaniu nowego rządu Katalonii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Catala podkreślił, że rząd w Madrycie zawsze zwracał uwagę władzom Katalonii, aby na członków regionalnego rządu wybierał „osoby, które mogą pełnić swoje stanowiska w sposób zgodny z prawem”.

ZOBACZ TAKŻE: Sąd Najwyższy Hiszpanii kazał aresztować pięciu liderów katalońskich separatystów

We wtorek Madryt odrzucił kandydatury czterech katalońskich polityków na ministrów. 19 maja Quim Torra przedstawił skład rządu, do którego mieli wejść dwaj politycy osadzeni w więzieniach i dwaj inni przebywający poza Hiszpanią. Wcześniej byli oni członkami rządu Carlesa Puigdemonta, zdymisjonowanego przez Madryt w październiku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem komentatorów poprawa stosunków pomiędzy rządem w Madrycie a Katalonią jest efektem zaplanowanego na piątek w hiszpańskim parlamencie głosowania nad wotum nieufności dla Rajoya. Zdaniem ekspertów może to być próba szantażu wobec liberalnej partii Ciudadanos, która wielokrotnie apelowała do premiera o nieprzywracanie autonomii Katalończykom.

28 października rząd Hiszpanii opublikował przepisy, które doprowadziły do dymisji gabinetu Puigdemonta, a także do cofnięciu autonomii Katalonii. Jednocześnie zdymisjonowano niemal 130 wysokich rangą urzędników regionalnych. Torra wkrótce po objęciu funkcji szefa Generalitatu – regionalnego rządu – zapowiedział, że chciał przywrócenia ich na utracone stanowiska.

Kresy.pl / forsal.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz