Hiszpański rząd, kierowany przez Mariano Rajoya oświadczył, że może przywrócić cofniętą w październiku 2017 roku autonomię, jeżeli zatwierdzony zostanie kataloński rząd Quima Torry.

W środę hiszpański minister sprawiedliwości Rafael Catala potwierdził wtorkową deklarację wedle której cofnięcie art. 155 zawieszającego autonomię w Katalonii nastąpi po powołaniu nowego rządu Katalonii.

Catala podkreślił, że rząd w Madrycie zawsze zwracał uwagę władzom Katalonii, aby na członków regionalnego rządu wybierał “osoby, które mogą pełnić swoje stanowiska w sposób zgodny z prawem”.

ZOBACZ TAKŻE: Sąd Najwyższy Hiszpanii kazał aresztować pięciu liderów katalońskich separatystów

We wtorek Madryt odrzucił kandydatury czterech katalońskich polityków na ministrów. 19 maja Quim Torra przedstawił skład rządu, do którego mieli wejść dwaj politycy osadzeni w więzieniach i dwaj inni przebywający poza Hiszpanią. Wcześniej byli oni członkami rządu Carlesa Puigdemonta, zdymisjonowanego przez Madryt w październiku.

Zdaniem komentatorów poprawa stosunków pomiędzy rządem w Madrycie a Katalonią jest efektem zaplanowanego na piątek w hiszpańskim parlamencie głosowania nad wotum nieufności dla Rajoya. Zdaniem ekspertów może to być próba szantażu wobec liberalnej partii Ciudadanos, która wielokrotnie apelowała do premiera o nieprzywracanie autonomii Katalończykom.

28 października rząd Hiszpanii opublikował przepisy, które doprowadziły do dymisji gabinetu Puigdemonta, a także do cofnięciu autonomii Katalonii. Jednocześnie zdymisjonowano niemal 130 wysokich rangą urzędników regionalnych. Torra wkrótce po objęciu funkcji szefa Generalitatu – regionalnego rządu – zapowiedział, że chciał przywrócenia ich na utracone stanowiska.

Kresy.pl / forsal.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply