Grupa członków różnych ukraińskich organizacji pozarządowych pomimo oporu policji i straży miejskiej sforsowała drzwi budynku, w którym odbywała się sesja lwowskiej rady miasta i wdarła się na salę obrad. Tym razem aktywiści domagali się, by związany z miastem portal przestał publikować nieprzychylne materiały na ich temat.

Jak podaje portal Zaxid.net, którego artykuły wywołały awanturę, do zdarzenia doszło w czwartek rano. Tym razem aktywiści szturmowali budynek administracji rejonu szewczenkowskiego we Lwowie, ponieważ tam odbywała się sesja rady miasta (sala obrad lwowskiego Ratusza znajduje się w remoncie).

W szturmie brali udział członkowie organizacji „Zjednoczenie ochotników”, „Rozwój gromady”, „Ukraiński związek uczestników ATO” oraz „Szkwał”. Wejście do budynku zablokowali im policjanci i strażnicy miejscy. W trakcie próby sił wyłamano skrzydło drzwi, lecz funkcjonariusze w dalszym ciągu uniemożliwiali wejście do budynku. Szturmującym udało się jednak otworzyć sąsiednie drzwi, co pozwoliło im wejść do środka.

Dyrektor departamentu administracji mera Lwowa Jewhen Bojko twierdzi, że w trakcie szturmu jeden z aktywistów groził mu połamaniem kręgosłupa, „ale nie tutaj”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na nagraniu opublikowanym na Facebooku przez radnego Ihora Zinkewycza widać, że aktywiści dostawszy się do budynku już przy biernej postawie funkcjonariuszy poszli w kierunku sali obrad wznosząc nacjonalistyczne okrzyki „Sława Ukrainie-herojam (bohaterom – red.) sława”, „Sława nacji – śmierć wrogom” oraz „Ukraina ponad wszystko”.

Po wejściu na salę obrad aktywiści zażądali, by portal Zaxid.net usunął z sieci artykuły pt. „Lwowskie tituszki – co to za jedni?” oraz „Identyfikacja tituszek”. Oprócz tego domagano się od radnych, by „ocenili” publikacje portalu. Jak twierdzili, wcześniej bezskutecznie domagali się tego od samego portalu oraz związku dziennikarzy. Na wniosek jednej z radnych postanowiono o stworzeniu grupy roboczej złożonej z radnych wszystkich frakcji oraz „Zjednoczenia ochotników”, która ustali, na czym polega konflikt i oceni materiały Zaxid.net. Po podjęciu tej decyzji radykałowie opuścili sesję rady miasta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas tych wydarzeń stróże prawa nikogo nie zatrzymali. Policja wszczęła dochodzenie z artykułu dotyczącego „chuligaństwa”. Co ciekawe, w sesji rady miasta uczestniczył zastępca komendanta policji obwodu lwowskiego.

Przypomnijmy, że członkowie różnych organizacji społecznych i nacjonalistycznych ugrupowań politycznych niejednokrotnie siłą wdzierali się na sesję rady miasta Lwowa, by „dyskutować” z radnymi. Ostatnio opisywaliśmy taki przypadek w maju br.

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz