Parlament nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej przegłosował ustawę zatwierdzającą jej formalne granice w granicach całego obwodu.

Po proklamowaniu własnej republiki nieuznawanej przez żadne państwo świata w 2014 r. ługańscy separatyści zdołali opanować w toku walk w tymże roku około jednej trzeciej obszaru obwodu ługańskiego Ukrainy. W środę Zgromadzenie Ludowe obradujące w Ługańsku przyjęło ustawę zatwierdzającą jako terytorium ŁRL cały obszar obwodu ługańskiego. Ustawa została przegłosowana jednogłośnie przez 38 deputowanych separatystycznego parlamentu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Ługańscy separatyści poszli w ślady donieckich. Pod koniec listopada parlament drugiej nieuznawanego para-państwa w Donbasie – Donieckiej Republiki Ludowej uchwalił, że jej terytorium obejmuje cały obszar obwodu donieckiego. Podobnie jak ługańscy, donieccy separatyści kontrolują faktycznie tylko jedną trzecią jego obszaru.

Stanowisko separatystów w sprawie statusu ich republik pozostają niejasne. Pozostają oni stroną porozumień mińskich określających polityczny mechanizm rozwiązania konfliktu w Donbasie, które uznają ich teren za część Ukrainy (chociaż mowa w nich również o przyznaniu rejonom opanowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego). Jednak przedstawiciele DRL i ŁRL stawiali też postulaty włączenia ich w skład Federacji Rosyjskiej. Moskwa, w tym sam prezydent Władimir Putin uznają jednak oficjalnie wojnę na wschodzie Ukrainy za wojnę domową.

Czytaj także: Ukraińscy nacjonaliści oburzeni porozumieniem ws. Donbasu wzywają do wyjścia na ulice

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz