Kresowa kaplica w Czeczelniku odzyskała dawny blask

W Czeczelniku na środkowej Ukrainie zakończyła się renowacja zabytkowej neogotyckiej kaplicy grobowej położonej na miejscowym cmentarzu. Budowlę udało się wyremontować dzięki staraniom Michała Sobańskiego, krewnego osób pochowanych w Czeczelniku. Zwieńczeniem renowacji będzie uroczysta rekonsekracja kaplicy, której dokona ordynariusz diecezji kamienieckiej bp Leon Dubrawski. – poinformowała Kresy.pl Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego, której prezesem jest Michał Sobański.

Czeczelnik leży pomiędzy Kijowem a Odessą, na terenie dawnego województwa bracławskiego pamiętającego czasy I Rzeczpospolitej i zaborów. Polska historia tych ziem zakończyła się wraz z rewolucją bolszewicką.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zakrawa na cud, że ta sakralna budowla przetrwała niemal 90 lat sowieckiego panowania – mówi Michał Sobański, fundator odbudowy kaplicy. Do Czeczelnika dotarł w 2007 r. podczas objazdu miejsc związanych z historią rodziny. Był zdumiony stosunkowo dobrym stanem zachowania budynku. Wzniesiona ok. 1845 r. kaplica przetrwała dekady komunizmu dzięki staraniom jednego człowieka – księdza Martyniana Darzyckiego, który dbał o nieliczną lokalną społeczność katolicką. Ksiądz Darzycki uczynił z kaplicy centrum życia religijnego i heroicznym wysiłkiem ochronił ją przed typowym losem takich obiektów przerabianych na magazyny lub zwyczajnie rozbieranych na budulec. – Byłem autentycznie wzruszony widząc, że krypta grobowa w podziemiach kaplicy nie była zbezczeszczona, jak wiele innych, które widziałem. – wspomina Michał Sobański.

Przez blisko 70 lat komunizmu kaplica w Czeczelniku pełniła rolę jedynego kościoła katolickiego w promieniu 100 km kwadratowych. Jak mówi Michał Sobański, większość miejscowych katolików została tam ochrzczona, wzięła ślub i uczyła się religii. – To czyni z kaplicy nie tylko miejsce wiecznego spoczynku moich przodków, ale jest symbolicznym miejscem niezłomności wiary, która przetrwała dekady sowieckiego barbarzyństwa. Remontując kaplicę odebrałem wiele dowodów ogromnej sympatii i wdzięczności ze strony okolicznych mieszkańców – ujawnia fundator renowacji kaplicy w Czeczelniku. – Najważniejsze, że pięknie odrestaurowany obiekt będzie nadal służył lokalnej społeczności. Dlatego jestem pewien, że warto było ponieść wysiłek renowacji – dodaje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Obecnie katolicy w Czeczelniku mogą modlić się także w miejscowym kościele parafialnym, który odzyskali po upadku Związku Radzieckiego.

Jak informuje Fundacja, odrestaurowana kaplica jest budynkiem murowanym z kamienia wapiennego, jednonawowym. Wewnątrz zachowała się bardzo bogata neogotycka stolarka drewniana, zdekompletowany mały ołtarz, ławki i sprzęty służące do odprawiania nabożeństw i pochówków. W ślepych oknach umieszczono od wewnątrz marmurowe tablice epitafijne. W kaplicy spoczywa dziewięć osób z rodziny Sobańskich.

W 2014 r. Michał Sobański rozpoczął gruntowny remont kaplicy. Nie było to łatwe zadanie ze względu na odległość od Polski i konieczność sprawowania zdalnego nadzoru. Polsko-ukraińska ekipa specjalistów stanęła na wysokości zadania. Rozebrano starą przybudówkę, na jej miejscu wzniesiono nową, która zabezpiecza wejście do krypty grobowej. Samą kryptę wysprzątano, wyremontowano dach, zainstalowano nowe orynnowanie oraz izolację murów oraz zakonserwowano drzwi wejściowe i okna.

Wewnątrz kaplicy oczyszczono kamienne epitafia oraz przeprowadzono gruntowną konserwację drewnianej stolarki z odtworzeniem brakujących elementów. To zadanie wykonała ekipa doświadczonych snycerzy ze Lwowa. Przed kaplicą ułożono nowy podjazd. Wyremontowano także bramę wjazdową na cmentarz. Wszystkie prace sfinansował Michał Sobański, co istotne na ten cel nie otrzymał żadnej dotacji, ani na Ukrainie ani od Polski.

Zwieńczeniem renowacji będzie uroczysta rekonsekracja kaplicy, której dokona biskup kamieniecki Leon Dubrawski. Uroczystość odbędzie się 23 września 2018 r. Na uroczystość przybędzie na Ukrainę delegacja polskich rodzin.

Więcej zdjęć kaplicy w Czeczelniku można znaleźć pod tym linkiem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Kresy.pl / Materiały prasowe

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz