Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UGKC) zwrócił się do Instytutu Yad Vashem o przyznanie zwierzchnikowi tego Kościoła w latach 1900-1944, arcybiskupowi Andrzejowi Szeptyckiemu, medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanego osobom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

Jak podał w poniedziałek ukraiński portal RISU, o liście UGKC do Yad Vashem poinformował w mediach społecznościowych o. Justyn Bojko z zakonu studytów. „W liście zaznaczyliśmy, że przybywamy teraz, aby prosić Was o oddanie teraz hołdu wszystkim tym, którzy zostali ocaleni podczas Holokaustu przez metropolitę Andrzeja, ogłaszając narodom jego imię jako Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, aby wypełnić słowa o dniu, w którym rozkwitnie piękno i chwała Pana, owoc ziemskiego majestatu i blasku dla uratowanych z Izraela” – napisał o. Bojko.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przypomnijmy, że bezskuteczne zabiegi o przyznanie abp Szeptyckiemu medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata trwają od wielu lat. Jak podaje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN metropolita uczestniczył w zakrojonej na szeroką skalę akcji ukrywania Żydów w zakonach, polecał też ukrywanie żydowskich dzieci. Przyczynił się w ten sposób do ocalenia m.in. Lili Pohlmann z matką, Adama Daniela Rotfelda (późniejszego ministra spraw zagranicznych RP), Dawida Kahane z rodziną oraz dwóch synów rabina lwowskiego Jecheskiela Lewina. Za te same działania medal od Yad Vashem dostał brat abp. Szeptyckiego – archimandryta studytów Klemens Szeptycki. Metropolita podobnego uhonorowania do tej pory nie doczekał się, ponieważ w Izraelu (a także w Polsce) kontrowersje wzbudza jego entuzjastyczne witanie wojsk niemieckich w 1941 roku, list pochwalny napisany do Hitlera i poparcie dla powstania dywizji Waffen-SS Galizien złożonej z ukraińskich ochotników.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Zięba o tablicy ku czci Szeptyckiego we Wrocławiu: wstyd – nic nie rozgrzeszy go z kolaboracji z Hitlerem

Kresy.pl / RISU

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RobG56
    RobG56 :

    Uważam, że Polacy powinni odciąć się od Yad Vashem i założyć swój własny Park Sprawiedliwych, szukając osób, które ratowały drugich, niezależnie od przynależności narodowej. Instytut izraelski ma wymiar narodowy a więc nie ma wymiaru sprawiedliwego, gdyż ta jest ponadnarodowa. W dzisiejszych okolicznościach funkcjonowanie tego instytutu w państwie Izrael nie ma żadnych aspektów sprawiedliwości. To propaganda i manipulacja wykorzystująca ofiary i ich cierpienie a także ofiarę tych co pomagali.