Rząd Chińskiej Republiki Ludowej nakazał wstrzymanie ruchu samolotów i okrętów amerykańskich sił zbrojnych w regionie targanym przez niepokoje społeczne.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hua Chunying powiedział, że władze ChRL zawiesiły w poniedziałek rozpatrywanie wniosków ze strony USA o możliwość wizyt amerykańskich samolotów wojskowych oraz okrętów w Hongkongu, jak informuje za agencją informacyjną Xinhua portal China.org.cn.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rząd Chin zdecydował się także na nałożenie sankcji na grupę amerykańskich organizacji pozarządowych. Wśród nich znalazły się National Endowment for Democracy, National Democratic Institute for International Affairs, International Republican Institute, Human Rights Watch and Freedom House. Pekin uważa, że wszystkie te organizacje zajmowały się udzielaniem wparcia protestom opozycji w Hongkongu, które od miesięcy przeradzają się w zamieszki. Według Hua Chunyinga to wsparcie i wpływ posuwa się aż do promowania w ruchu protestacyjnym idei separatyzmu czyli oddzielenia się Hongkongu od Chin.

Rzecznik chińskiego MSZ oskarżył USA o naruszanie podstawowych zasad stosunków międzynarodowych oraz prawa międzynarodowego poprzez ingerowanie w wewnętrzne sprawy ChRL. Za przykład takiego działania chińska dyplomacja uznała uchwalony niedawno przez amerykański parlament Hong Kong Human Rights and Democracy Act. Uzależnia on utrzymanie dla Hongkongu statusu uprzywilejowanego partnera handlowego w zależności od zakresu autonomii względem Pekinu.

Od pół roku w Hongkongu trwają ostre protesty społeczne. Pretekstem dla nich stało się nowe prawo ustalające reguły ekstradycji mieszkańców autonomicznej prowincji na wniosek centralnych organów chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Władze miejskie wycofały się z tej ustawy jednak ruch protestacyjny kontynuuje swoje działania przejawiające się w atakach na instytucje publiczne lub strajkach okupacyjnych. Ruch protestacyjny sformułował szerszy program polityczny. Domaga się między innymi zmiany zasad wyborów członków miejskiego zgromadzenia legislacyjnego.

china.org.cn/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz