Wykładowca historii z prywatnej uczelni w Odessie, który twierdził m.in., że „Ukrainę wymyślili polscy masoni, by zemścić się na Rosji”, pod naciskiem studentów zrezygnował z pracy. – podało w piątek Hromadske.

Kilka dni temu ukraińskie media obiegło nagranie wykonane przez studentów Odeskiego Międzynarodowego Humanistycznego Uniwersytetu podczas wykładu historyka Antona Krawczyka. Słychać na nim, jak wykładowca mówi, iż „polscy masoni wymyślili projekt Ukraina”. Według niego stało się to w czasie, gdy mieszkańcy obecnej Ukrainy nazywali się Małorosjanami [oryg. małorosy – red.] „Aby zemścić się za śmierć najlepszych synów polskiego narodu, masoni wymyślili Ukrainę jako polityczny projekt, aby zemścić się na Rosji” – mówił Krawczyk.

Agencja Unian podawała także, powołując się na relacje studentów, iż historyk powoływał się na „ukrainofobiczną” literaturę, w której hymn Ukrainy jest nazywany „banderowskim”, ukraiński język „chłopskim” a sama Ukraina „mirażem i fikcją”. Naukowiec miał również zmuszać studentów do pisania referatów na podstawie książki zatytułowanej „Ukraina, której nie było”. Studenci uznali, że Anton Krawczyk „propaguje separatyzm” i zażądali, by zajęcia odbywały się z kimś innym.

Na nagraniu opublikowanym przez Hromadske słychać jeszcze inną wypowiedź Antona Krawczyka, przywołującego słowa Tarasa Szewczenki: Pojadę na Wołyń, a potem pojadę na Ukrainę. „A co, Wołyń to nie Ukraina? Okazuje się, że nie” – mówił historyk.

W sprawie wypowiedział się przedstawiciel ministerstwa szkolnictwa wyższego, którego zdaniem należy zastanowić się, czy nie doszło do podważania integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

W piątek kanał Hromadske powiadomił, że wykładowca z Odessy sam złożył wypowiedzenie z pracy. Hromadske rozmawiało z rektorem odeskiej uczelni, który ujawnił, że przeprowadzono dochodzenie służbowe podczas którego Krawczyk tłumaczył się, że tylko cytował podręcznik. „Rozumiecie, historia to taka rzecz… każdy historyk traktuje ją tak, jak chce, ale biorąc pod uwagę ten rezonans, nauczyciel był bardzo oburzony, jemu też się to nie spodobało – napisał podanie o zwolnienie i jest już zwolniony” – mówił rektor Odeskiego Międzynarodowego Humanistycznego Uniwersytetu.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie wydano książkę „Ukraina – praojczyzna ludzkości”

Kresy.pl / TSN / Unian / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz