Facebook zablokował nagranie pieśni „Ojciec nasz Bandera”

Wykonanie pieśni „Ojciec nasz Bandera” przez solistów chóru „Dudaryk” zostało zablokowane przez administrację Facebooka w związku z „propagandą nienawiści”.

Jak podał w piątek 24 Kanał, administracja Facebooka zablokowała nagranie, na którym soliści chóru „Dudaryk” wykonują pieśń „Ojciec nasz Bandera”.  Jako powód blokady wskazano naruszenie „standardów społeczności”, a konkretnie „propagowanie nienawiści”.

„Dudaryk” nie przejął się blokadą, na swoim profilu facebookowym zapraszając do obejrzenia wykonania pieśni w serwisie YouTube.

Jak podawaliśmy, od ponad miesiąca w ukraińskich mediach społecznościowych rozwija się tzw. flashmob polegający na zamieszczaniu krótkich nagrań wideo, na których najczęściej dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszą zwrotkę pieśni „Bat’ko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати, pol: Ojciec nasz Bandera, Ukraina matka).

Akcja wywołuje na Ukrainie głównie pozytywne komentarze, w tym takie, że młodzież zrobiła dla promocji Stepana Bandery więcej, niż jakiekolwiek ministerstwo. Według portalu „Wysokyj Zamok” obecnie słowa „Ojciec nasz Bandera” są najczęściej wyszukiwaną frazą w ukraińskim internecie.

Ostatnio do flashmobu przyłączył się znany ukraiński chór „Dudaryk”, często koncertujący w Polsce. Wcześmiej, w 2018 roku, „Dudaryk” wykonał w dawnym XVII-wiecznym kościele jezuitów we Lwowie – obecnie przejętym przez grekokatolików kościele garnizonowym – hymn ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów „Zrodyłyś my wełykoji hodyny”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl / 24tv.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz