W dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję nazwano "najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim".

Jak podała w środę agencja PAP, w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na szczycie w Madrycie Rosję uznano za "najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim". To zmiana, ponieważ wcześniej Rosja była uznawana w dokumentach NATO za "strategicznego partnera" Sojuszu.

Uczestnicy szczytu zdecydowali także o zaproszeniu Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO.

Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

Aktualny bilans ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku to 19 zabitych oraz ponad 50 hospitalizowanych.

Jak podała "Kremenczućka Hazeta", prokuratura obwodu połtawskiego poinformowała w piątek na konferencji prasowej o aktualnej liczbie ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, do którego doszło w poniedziałek.

Prokurator Anton Stolitnij podał, że zginęło 17 zabitych. Ponad 100 osób zwróciło się o pomoc lekarską, z czego 54 hospitalizowano. W ciężkim stanie było 31 osób. Jedna z hospitalizowanych osób zmarła w szpitalu. Cztery osoby są poszukiwane.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

W ramach akcji weryfikującej przestrzeganie godziny policyjnej w Kijowie skontrolowano m.in. kluby nocne. Dwa z nich były czynne, mimo zakazu. Ponad 200 mężczyznom w wieku poborowym wręczono wezwania do wojska.

W miniony weekend kijowska policja wspólnie z przedstawicielami komisariatu wojskowego, w ramach akcji weryfikującej przestrzeganie godziny policyjnej, przeprowadzili m.in. naloty na noce kluby w stolicy Ukrainy. W całym Kijowie skontrolowano łącznie różnego rodzaju 420 miejsc.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%