Na świętowanie judaistycznego święta Rosz Haszana oznaczającego początek żydowskiego Nowego Roku do Humania (obwód czerkaski na Ukrainie) przybyło prawie 27 tys. chasydów. – podała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na dane rady miasta w Humaniu.

Według humańskich władz w poniedziałek zarejestrowano w mieście pobyt 26862 chasydów należących do tzw. bracławskiej odmiany chasydyzmu. Wśród przybyszów odnotowano 2240 dzieci i jedynie 11 kobiet. Chasydzi przybyli z 8 krajów świata. Do Humania dostali się za pomocą 897 pojazdów, w tym 303 autobusami, 571 mikrobusami i 23 samochodami osobowymi.

Chasydzi bracławscy tradycyjnie pielgrzymują jesienią do Humania, by świętować nastanie Nowego Roku w pobliżu grobu cadyna Nachmana z Bracławia, który jest pochowany w tym mieście.

W tym roku obchody święta Rosz Haszana trwają od 29. września do 1. października.

Przybycie takiej liczby cudzoziemców do liczącego oficjalnie 83 tys. mieszkańców Humania stanowi nie lada wyzwanie dla ukraińskich służb. Pomagają im w tym policjanci i strażacy z Izraela. Jak podawano kilka dni temu, 20 policjantów z Izraela wspólnie z ukraińskimi policjantami pełni służbę w miejscach zwartego przebywania i pielgrzymowania chasydów. Izraelscy strażacy przeprowadzili wśród przybyszów, szczególnie wśród dzieci, szkolenia dotyczące zasad bezpieczeństwa. Do Humania skierowano też śmigłowiec ratownictwa medycznego, który w razie potrzeby ma transportować chorych chasydów do Kijowa.

W niedzielę życzenia wyznawcom judaizmu z okazji Nowego Roku złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Chasydzi zawlekli odrę z Ukrainy do USA i Izraela

Kresy.pl / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz