W Lesie Katyńskim odnaleziono szczątki ponad 540 ludzi

Prace poszukiwawcze na terenie kompleksu pamięci w Katyniu (obwód smoleński w Rosji) doprowadziły do odnalezienia szczątków ponad 540 osób – podała w czwartek agencja TASS. Według agencji są to szczątki obywateli sowieckich rozstrzelanych pod koniec lat 30. ubiegłego wieku.

Jak pisze TASS, powołując się na służbę prasową Muzeum Historii Współczesnej Rosji, prace ekipy poszukiwawczej w Lesie Katyńskim trwały od 21 września do 6 października 2020 roku. W sumie odnaleziono i zbadano 14 dołów śmierci, w których znaleziono szczątki 541 osób. „Zdecydowana większość (99,9%) znalezionych szczątków nosiła ślady gwałtownej śmierci w wyniku strzału w głowę” – podano w komunikacie.

Prace na terenie polsko-rosyjskiego kompleksu pamięci „Katyń” prowadzili członkowie ochotniczego zespołu poszukiwawczego Czest’ i Dołg ze Smoleńska oraz zespół poszukiwawczy Spas.

Przy szczątkach oprócz butów, odzieży i artykułów higieny osobistej znaleziono także trzy odznaczenia państwowe z czasów carskich, zawinięte w mundur jednej z ofiar.

Odnaleziono też fragmenty mundurów należących najprawdopodobniej do dwóch oficerów NKWD rozstrzelanych w Katyniu 28 kwietnia 1938 r.  – Piotra Blizgny i Krytiana Dabolina. Obaj znajdują się na listach zrehabilitowanych obywateli sowieckich poddanych stalinowskim represjom. Badane są inne arfefakty, które mogą pozwolić na identyfikację kolejnych ofiar.

Jak podaje TASS, polsko-rosyjski kompleks pamięci „Katyń” w Lesie Katyńskim został otwarty 28 lipca 2000 roku. Na jego terenie znajdują się polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywają szczątki 4415 polskich oficerów rozstrzelanych tu wiosną 1940 roku przez NKWD oraz groby obywateli radzieckich – ofiar represji politycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Powstał nowy portal poświęcony zbrodni katyńskiej

Kresy.pl / tass.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz