Infrastruktura Krajowego Systemu Kart Płatniczych (NSPK) została poddana atakowi DDoS, poinformował jego operator. System ten umożliwia płatności kartą Mir.

Operator zapewnił, że wpływ hakerów na działanie usług systemu jest znikomy i krótkotrwały, poinformowała w czwartek agencja Interfax. „Dzisiaj dochodzi do próby przeprowadzenia ataków DDoS na infrastrukturę NSPK. Jednocześnie NSPK jest technicznie przygotowany na takie sytuacje i posiada wystarczające narzędzia monitorowania i zapobiegania, więc dotknięta jest niewielka liczba usług, wpływ jest krótkotrwały.” – podał operator w oświadczeniu.

System szybkich płatności działa obecnie normalnie. NSPK kontynuuje monitorowanie i pracuje nad wyeliminowaniem skutków ataku na inne usługi.

Jak podaje serwis Downdetector, użytkownicy w czwartek rano zaczęli doświadczać problemów podczas korzystania z usług NSPK. Największą liczbę skarg odnotowano o godzinie 14:00 czasu moskiewskiego. Ponadto oficjalna strona operatora systemu płatności Mir była niedostępna. Potem jej praca została przywrócona.

Krajowy system kart płatniczych został stworzony przez władze rosyjskie w 2014 roku po wprowadzeniu szeregu sankcji wobec Rosji. NSPK ogłosiło rozpoczęcie wydawania pierwszych kart Mir w grudniu 2015 roku. Jedynym akcjonariuszem NSPK jest Bank Rosji.

Współpraca z NSPK też jest celem sankcji USA, Unii Europejskiej i ich sprzymierzeńców, dlatego nawet niektóre podmioty z państw trzecich wycofują się z obsługi kart Mir.

Czytaj także: Autonomiczny region Mołdawii będzie uznawać rosyjskie karty płatnicze objęte sankcjami

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply