Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że ich państwo nie zamówi w bieżącym roku szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech.

Informację taką podała we wtorek agencja informacyjna Interfax. Powołuje się ona na anonimowe źródła w rosyjskich władzach i urzędach zajmujących się obrotem preparatami medycznymi. „Pfizer nie zwracał się do rosyjskiego regulatora o certyfikację i rejestrację swojej szczepionki na COVID-19 na terytorium RF [Federacji Rosyjskiej]. Na szczeblu państwowym nie planuje się zakupu ich preparatu, nie prowadzi się z nimi żadnymi rozmów” – powiedziało agencji jedno ze źródeł.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Informacje te korespondują z oświadczeniem Pfizera, który 11 stycznia podał, że w bieżącym roku nie będzie wykonywał dostaw do państw innych niż te z którymi podpisał umowy na sprzedaż szczepionki do tego dnia. Rosji nie ma wśród tych państw.

Interfax uściślił, że amerykańsko-niemiecko szczepionka nie będzie używana w Rosji nawet przez spółki-córki koncernów z państw, które ją zakupiły. Pytania o to pojawiły się wcześniej w przypadku działającej w stolicy Rosji filii izraelskiej spółki Hadassah Medical, która prowadzi szpital Skołkowo. Nawet tam nie dotrze szczepionka Pfizera.

Rosjanie w toku własnych badań wyprodukowali i zarejestrowali dwie szczepionki. Popularniejszą z nich jest szczepionka Sputnik V, która od grudnia jest stosowana do masowych szczepień na terytorium Rosji orazma być odpłatnie przekazana innym państwom.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz