Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że ich państwo nie zamówi w bieżącym roku szczepionki wyprodukowanej przez firmy Pfizer i BioNTech.

Informację taką podała we wtorek agencja informacyjna Interfax. Powołuje się ona na anonimowe źródła w rosyjskich władzach i urzędach zajmujących się obrotem preparatami medycznymi. „Pfizer nie zwracał się do rosyjskiego regulatora o certyfikację i rejestrację swojej szczepionki na COVID-19 na terytorium RF [Federacji Rosyjskiej]. Na szczeblu państwowym nie planuje się zakupu ich preparatu, nie prowadzi się z nimi żadnymi rozmów” – powiedziało agencji jedno ze źródeł.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Informacje te korespondują z oświadczeniem Pfizera, który 11 stycznia podał, że w bieżącym roku nie będzie wykonywał dostaw do państw innych niż te z którymi podpisał umowy na sprzedaż szczepionki do tego dnia. Rosji nie ma wśród tych państw.

Interfax uściślił, że amerykańsko-niemiecko szczepionka nie będzie używana w Rosji nawet przez spółki-córki koncernów z państw, które ją zakupiły. Pytania o to pojawiły się wcześniej w przypadku działającej w stolicy Rosji filii izraelskiej spółki Hadassah Medical, która prowadzi szpital Skołkowo. Nawet tam nie dotrze szczepionka Pfizera.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie w toku własnych badań wyprodukowali i zarejestrowali dwie szczepionki. Popularniejszą z nich jest szczepionka Sputnik V, która od grudnia jest stosowana do masowych szczepień na terytorium Rosji orazma być odpłatnie przekazana innym państwom.

interfax.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz