Rosjanie ewakuują ambasadę i konsulaty na Ukrainie

Rosja miała rozpocząć ewakuację pracowników wszystkich swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie.

Informację taką podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Jej dziennikarz miał uzyskać ją od jednego z pracowników ambasady Rosji w Kijowie. „Ewakuacja personelu już się rozpoczęła” – przekazało anonimowe źródło.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1109.18 PLN    (5.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Anonimowy pracownik rosyjskiej ambasady w Kijowie potwierdził także, że w placówce doszło do palenia dokumentów, o czym wcześniej donosiły ukraińskie środki masowego przekazu. „To zaplanowana procedura. W takich przypadkach, jak obecnie, należy podjąć szereg środków, w tym [te] ze względów bezpieczeństwa” – zacytowała TASS.

Rosja utrzymywała do tej pory na Ukrainie ambasadę w Kijowie oraz konsulaty generalne w Charkowie, Odessie i Lwowie.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych już wcześniej poinformowało, że Rosja ewakuuje personel swoich misji na Ukrainie, aby chronić życie i bezpieczeństwo pracowników.

 

Napięcia ukraińsko-rosyjskie uległy w bieżącym tygodniu dalszej eskalacji. W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik.

USA już zareagowały na to we wtorek wprowadzeniem kolejnych antyrosyjskich sankcji. Podobnie uczyniła Unia Europejska. Natomiast na Ukrainie powołuje się pod broń rezerwistów.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz