Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ocenił, że prezydent Rosji Władimir Putin “oszalał”.

Wallace ocenił, że sytuacja Rosji jest obecnie podobna jak przed wojną krymską z lat 1853-1856, którą Rosja przegrała w starciu z Imperium Osmańskim oraz Wielką Brytanią i Francją, głównie na skutek lądowania wojsk tych dwóch ostatnich państw na Półwyspie Krymskim.

“Niestety, mamy teraz absorbującego przeciwnika w osobie Putina, który kompletnie oszalał. Car Mikołaj I popełnił ten sam błąd, co Putin… nie miał przyjaciół, nie miał sojuszy” – historyczne porównanie brytyjskiego ministra zacytował we wtorek portal Interia. Wallace zagroził, w mało dyplomatycznych słowach, że analogia może być pełna – “Szkoccy Gwardziści skopali tyłek carowi Mikołajowi I w 1853 roku na Krymie – zawsze możemy zrobić to ponownie”.

Interia zwraca uwagę, że Wallace służył właśnie w pułku Szkockiej Gwardii, gdzie, jako absolwent Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, osiągnął stopień kapitana.

 

Wielka Brytania należy do państw zachodnich w największym stopniu wspierających Ukrainę w sytuacji napięć w jej relacji z Rosją. Brytyjczycy kilkukrotnie już wysyłali do Kijowa samoloty z dużymi ilościami uzbrojenia.

Wielka Brytania dyslokowała też dodatkowe siły wojskowe do Estonii.

wydarzenia.interia.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply