Ambasador Grecji w Moskwie został dziś wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie wręczono mu notę o odpowiedzi dyplomatycznej.

Ambasador Grecji w Rosji Andreas Friganas otrzymał dziś w siedzibie MSZ tego państwa notę o „lustrzanej odpowiedzi” na „nieprzyjazne działania Aten wobec rosyjskich pracowników dyplomatycznych i obywateli”. Według agencji informacyjnej RIA Nowosti jest to reakcja na uznanie za persona non grata dwóch pracowników rosyjskiej ambasady w Atenach i nałożenie przez władze Grecji zakazu wjazdu na dwóch innych obywateli Rosji przed dwoma tygodniami. Komunikat agencji nie konkretyzuje jakich dyplomatów Rosjanie chcą wydalić ze swojego kraju.

Grecy wydalili rosyjskich dyplomatów za względu na „ciągły brak szacunku dla Grecji” oraz „brak szacunku dla trzeciego państwa”. Rząd w Atenach ocenił 18 lipca działania Rosjan jako zagrażające bezpieczeństwu Grecji i mające charakter mieszania się w sprawy wewnętrzne. Rosjanie próbowali natomiast sugerować, że Ateny podjęły kroki wymierzone w ich kraj pod naciskiem innego państwa.

Konflikt dyplomatyczny dotyczy grecko-macedońskiej umowy o zmianie nazwy północnego sąsiada Grecji, byłej jugosłowiańskiej republiki, której nazwy „Macedonia” Ateny nie chciały uznać. Sprzeciwiając się nazwie przyjętej przez sąsiednie państwo, Grecy blokowali wszelkie próby integracji Macedonii z Unią Europejską i NATO. W czerwcu bieżącego roku Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie nowej nazwy Macedonii, a o jej zmianie zadecyduje referendum w którym Macedończycy zagłosują we wrześniu. Dążenia do uznania nazwy Republika Macedonii Północnej wzbudziły protesty w Grecji i Macedonii. Władze tych państw oskarżyły Rosjan o inspirowanie sprzeciwu w obu państwach.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz