Parlament Macedonii wyznaczył datę referendum, w którym jej mieszkańcy wypowiedzą się na temat zmiany nazwy państwa na wrzesień.

Zgodnie z przewidywaniami Zgromadzenie Republiki Macedonii wyznaczyło datę referendum w sprawie nazwy państwowej na początek jesieni, to jest na 30 września. Uchwałę w tej sprawie poparło 68 na 120 deputowanych parlamentu. W trakcie referendum obywatele odpowiedzą na pytanie, czy popierają umowę jaka w tym roku została zawarta między rządem w Skopje a władzami Grecji na temat zmiany nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej.

Grecja doprowadziła po rozpadzie Jugosławii do przyjęcia jednej z jej byłych republik do ONZ pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM). Ateny blokowały też przystąpienie Macedonii do Unii Europejskiej i NATO, uznając jej nazwę za uzurpację w stosunku do greckiej tradycji państwowej oraz części historycznej Macedonii, która dziś znajduje się w granicach Grecji. Porozumienie między władzami w Skopje i Atenach zostało osiągnięte dopiero w czerwcu bieżącego roku. Te pierwsze zgodziły się na zmianę nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej. Mimo oporu prezydenta kraju, parlament przeforsował ratyfikację porozumienia i teraz musi ono zostać potwierdzone w narodowym referendum.

Próbując uzyskać poparcie narodu dla swojej polityki rządzący socjaldemokraci przeforsowali taki kształt referendalnego pytania, który odwołuje się do ambicji dołączenia do zachodnich struktur integracyjnych. Pytanie na referendum będzie brzmiało: „Czy popierasz wstąpienie do NATO i UE poprzez przyjęcie umowy o zmianie nazwy między Republiką Macedonii i Grecją?”.

tut.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz