Rosja chce opuścić Radę Europy

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Rosja „nie zamierza już uczestniczyć” w Radzie Europy. Wcześniej rosyjskie państwo zostało zawieszone w prawach do reprezentowania w tej organizacji.

Jak podała agencja TASS, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w czwartek, że Rosja „nie zamierza już uczestniczyć” w Radzie Europy. Jako powód takich planów wskazano działania „państw nieprzyjaznych Rosji” z UE i NATO, które kontynuują „linię niszczenia Rady Europy i wspólnej prawno-humanitarnej przestrzeni w Europie”.

„Rosja nie będzie uczestniczyć w przekształcaniu przez natowców [sic! – red.] i posłusznie podążającą za nimi UE, najstarszej organizacji europejskiej, w kolejną platformę dla zaklęć o zachodniej wyższości i samouwielbieniu. Niech cieszą się rozmowami między sobą, bez Rosji” – oświadczyło rosyjskie MSZ.

Ministerstwo stwierdziło, że bieg wydarzeń „staje się nieodwracalny”, a Rosja nie pogodzi się z „wywrotowymi działaniami” prowadzonymi przez Zachód. Działania te mają polegać, według rosyjskiego MSZ, na narzucaniu „porządku opartego na zasadach” kosztem prawa międzynarodowego.

Przypomnijmy, że 25 lutego br., dzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainię, Rosja została zawieszona w prawach do reprezentowania w dwóch gremiach Rady Europy – w Komitecie Ministrów Rady Europy oraz Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, ze skutkiem natychmiastowym.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz