Władze Mołdawii wydaliły Witalija Denisowa, szefa kontrolowanej przez Rosję strony Sputnik Mołdawia, na okres 10 lat.

Jak podało 13 września Radio Wolna Europa/Radio Wolność, powołując się na krajowe dzienniki, władze Mołdawii wydaliły Witalija Denisowa, szefa kontrolowanej przez Rosję strony Sputnik Mołdawia, na okres 10 lat.

Zobacz też: Mołdawia przedłuż stan wyjątkowy

Według oficjalnego komunikatu Denisow został wydalony z kraju pod eskortą ze względu na swoje działania „zagrażające bezpieczeństwu informacyjnemu” Mołdawii.

„Nie pozwolili mi spakować rzeczy ani zabrać zwierząt. Wręczyli mi kopię decyzji, w której napisano, że muszę opuścić kraj jako osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Republiki Mołdawii” – powiedział RIA Nowosti szef lokalnego oddziału Sputnika.

W odpowiedzi rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało mołdawskiego chargé d’affaires Sergiu Goncerenco, aby zaprotestować przeciwko wydaleniu, utrzymując, że jest to „atak na media”.

Rzecznik mołdawskiego rządu Daniel Vodă skomentował, że „instytucja, której dany obywatel był częścią, nieustannie mierzy się z atakami informacyjnymi, kłamstwami, propagandą i dezinformacją”.

Władze Mołdawii zablokowały Sputnik Mołdawię wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, powołując się na ryzyko „dezinformacji wpływającej na bezpieczeństwo narodowe”.

Zobacz też: Mołdawia obawia się wojny hybrydowej generowanej przez Rosję

Kresy.pl/rferl.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply