Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział porozumienie z Białorusią w sprawie uznania swoich wiz, co rozwiąże problemy na granicy obu państw.

W ramach Państwa Związkowego Rosji i Białorusi przez 20 lat na granicy obu państw nie prowadzono żadnych kontroli. Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy Rosja przywróciła kontrolę, co miało związek między innymi z wwożeniem z Białorusi produktów z państw Unii Europejskiej objętych rosyjskimi sankcjami odwetowymi. Spowodowało to problemy dla obywateli państw trzecich, bowiem Moskwa przestała uznawać białoruskie wizy tranzytowe. Wjazd do Rosji stał się dla nich możliwy z terytoriów Ukrainy, Łotwy bądź Estonii.

Minister spraw zagranicznych Rosji zapowiedział jednak, że problem jest bliskie rozwiązania. „Zaproponowaliśmy uzgodnienie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz, które jest już w dużym stopniu gotowe i mam nadzieję, że zostanie przyjęte w najbliższym czasie. My jesteśmy na to przygotowani” – słowa Ławrowa cytuje Informacyjna Agencja Radiowa. Otworzyłoby to ponownie mieszkańcom Europy, w tym Polski, najkrótszą drogę do Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

IAR twierdzi, że porozumienie o wzajemnym uznaniu wiz może nieść dodatkowe konsekwencje.  Rosja i Białoruś będą musiały honorować już na swoich granicach listy osób objętych zakazem wjazdu sporządzone przez drugą stronę umowy. Osoba uznana przez Rosję za niepożądaną na jej terytorium nie wjedzie też na terytorium Białorusi.

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz