Prezydent Rosji przybył do Arabii Saudyjskiej 14 października. Był podejmowany przez jej króla Salmana ibn Abd al-Aziza.

Przywódcy dwóch państw omówili szeroki zakres zagadnień dwustronnych. Według „Kommiersanta” rozmowy dotyczyły między innymi współpracy w sprawach „wojskowo-technicznych”. Tematem były również kwestie energetyczne, rolnictwo, przemysł, a także „sfera kulturalno-humanitarna”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa pytano o możliwość dostaw rosyjskich zestawów rakiet ziemia-powietrze S-400 do Arabii Saudyjskiej. „Na razie nie ma o czym mówić, są plany” – odpowiedział rzecznik Putina. Pieskow wyraził jednak nadzieję na kontynuowanie negocjacji w kwestii uzbrojenia.

Rzecznik Kremla ujawnił jednak także, że tematem rozmów Putina i króla Arabii Saudyjskiej były ceny ropy naftowej. Rosja, dla której eksport tego surowca jest jednym z głównych źródeł wpływów finansowych, dąży do takiego regulowania podaży ropy na rynek światowy by jego cena rosła. Saudyjczycy natomiast od lat utrzymują wysoki poziom jej wydobycia co wpływa na niską cenę surowca. Pieskow podsumował jednak rozmowy w Rijadzie stwierdzając, że „efektywność rosyjsko-saudyjskiego w kwestii regulowania tego rynku została udowodniona”.

W czasie wizyty Putina podpisano łącznie 21 dwustronnych porozumień w kwestii handlu, współpracy naukowo-technicznej, w dziedzinie rolnictwa, ochrony zdrowia, kultury, a także współpracy w dziedzinie kosmicznej.

Czytaj także: Były współpracownik Putina wzywa do współpracy z Polskę w kwestii białoruskiej

kommersant.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz