Partie polityczne, które przekroczyły próg 3 proc. poparcia otrzymają od państwa subwencje finansowe o rekordowej wysokości.

W niedzielnych wyborach zagłosowało aż 61,74 uprawnionych do tego obywateli i była to najwyższa frekwencja wyborach do Sejmu od 1989 r. Ponieważ subwencje dla partii politycznych zgodnie z przepisami z 1997 roku są naliczane w zależność od liczebności głosów oddanych na komitet wyborczy danej partii. Oznacza to, że w tej kadencji otrzymają one rekordowo wysokie sumy pieniędzy z budżetu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według informacji podanych przez „Rzeczpospolitą”, zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość otrzyma subwencję w wysokości 23,3 mln zł. na rok. W kończącej się kadencji PiS otrzymywał 18,5 mln zł rocznie. Platforma Obywatelska będzie otrzymywać 19,9 mln zł zamiast 15,5 mln zł, choć będzie miała w nowym Sejmie mniej posłów.

Ponad dwukrotnie większa będzie roczna subwencja dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którego partyjny komitet wyborczy był bazą także dla działaczy Wiosny Roberta Biedronia i Razem Adriana Zandberga. Zamiast 4,3 mln zł, SLD będzie dostawał 11,4 mln zł.

Poważnie wzrośnie także subwencja dla Polskiego Stronnictwa Ludowego – z 4,5 mln zł do 8,3 mln zł. Po raz pierwszy finansowanie otrzyma partia Konfederacja Wolność i Demokracja. Wyniesie ona corocznie 6,8 mln zł.

rp.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz