Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą wprowadzenie sankcji wobec USA i „innych państw” w odpowiedzi na ich „nieprzyjazne działania”. – podała w poniedziałek agencja RIA Nowosti.

Dokument pozwala na wprowadzenie kontrsankcji w odpowiedzi na działania USA i innych krajów. Działania te mogą być stosowane wobec państw, organizacji znajdujących się pod jurysdykcją tych państw a także wobec urzędników i zwykłych obywateli tychże państw.

Autorami projektu byli przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin oraz liderzy frakcji parlamentarnych. Jak zauważa RIA Nowosti, w trakcie prac legislacyjnych spis proponowanych sankcji skrócił się z 16 do 6. W ostatecznej redakcji dokumentu brak m.in. wymienienia określonych branż, towarów i usług objętych sankcjami. Kontrsankcje nie będą dotyczyć towarów takich jak leki. Z projektu wykreślono także zapis, który godził w rosyjskie firmy i banki z kapitałem zagranicznym.

Sankcje mogą oznaczać zakończenie lub zawieszenie współpracy międzynarodowej z podmiotami związanymi z „nieprzyjaznym państwem”, zakaz wymiany towarowej (importu i eksportu) między podmiotami rosyjskimi a państwami i podmiotami znajdującymi się na „czarnej liście”, a także świadczenie im usług, zakaz udziału w prywatyzacji rosyjskiego majątku narodowego. Prezydent Federacji Rosyjskiej będzie miał również prawo do podjęcia „innych sankcji” wobec nieprzyjaznych państw i podmiotów.

Szczegółowe określenie sankcji pozostawiono rządowi i prezydentowi Rosji. Ustawa o kontrsankcjach wejdzie w życie od dnia publikacji.

Przypomnijmy, że 6. kwietnia br. Departament Skarbu USA poinformował, że rozszerzył sankcje na 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich podmiotów. Na listę osób objętych sankcjami wpisano m.in. prezesa koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera, prezesa banku WTB (VTB) Andrieja Kostina, dowódcę Gwardii Narodowej (Rosgwardii) Wiktora Zołotowa, oraz biznesmenów Olega Deripaskę, Kiriła Szamanowa, Wiktora Wekselberga, Sulejmana Kerimowa. W uzasadnieniu Departament Skarbu stwierdził, że rozszerzenie sankcji wynika z okupowania przez Rosję Krymu, dostarczania broni dla Asada, a także wpływania na wybory w krajach zachodnich.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja chce karać swoich obywateli za popieranie antyrosyjskich sankcji

Kresy.pl / RIA Nowosti

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz