Prokurator zwrócił się do Rejonowego Sądu Preobrażeńskiego w Moskwie o skazanie byłego ministra ds. koordynacji otwartego rządu Michaiła Abyzowa na 19,5 r. kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Jak zrelacjonował z sali sądowej korespondent agencji informacyjnej TASS, prokurator wniósł także o ukaranie byłego ministra grzywną w wysokości 470 mln rubli. “Wspólnicy znali się nie dzień, nie dwa, a nawet miesiąc. Co więcej, mieli hierarchię. Pierwszy to Abyzow, potem Stiepanow” – prokurator wymienił głównego partnera byłego ministra w sprzecznych z prawem działaniach.

Abyzow jest oskarżony z pięciu paragrafów kodeksu karnego. Jest oskarżony o tworzenie grupy przestępczej. Także o oszustwo na szczególnie wielką skalę, na kwotę około 4 mld rubli. Abyzow nie przyznaje się do winy, jak podkreślił potral Svoboda.org.

Ponadto prokurator wnioskował o pozbawienie byłego ministra Orderu Przyjaźni i zakaz pełnienia funkcji administracyjnych na okres 5 lat. Prokuratura Generalna zwróciła się także do sądu o zaspokojenie roszczenia pokrzywdzonego w całości – o odzyskanie od przestępców 1,5 miliarda rubli. Prokurator zwrócił się także do Federacji Rosyjskiej o zajęcie mienia, broni i karabinów skonfiskowanych wcześniej wszystkim oskarżonym.

Według niego wszystkie strony w sądzie przedstawiły swoje dowody w sposób odpowiedni, w rozsądnym terminie i w rozsądnych ramach czasowych. “Abyzow, Stiepanow i Rusakow utworzyli grupę przestępczą, która składała się z ustrukturyzowanych jednostek. Na rozprawie potwierdzono zarzuty postawione oskarżonym. Uważamy, że są oni winni” – podsumował w swoim przemówieniu prokurator.

Były minister został aresztowany w 2019 roku. Według śledczych dokonał szeregu fikcyjnych transakcji i nabył po zawyżonych cenach akcje spółek energetycznych, przede wszystkim Sibeko i Regional Electric Networks. Zyski z fikcyjnych transakcji zamieniał na obcą walutę za pośrednictwem sieci spółek offshore. 

Michaił Abyzow był ministrem koordynacji działań otwartego rządu w latach 2012–2018. Jego resort miał zapewnić przejrzystość działań rządu wobec społeczeństwa i środowiska biznesowego. Wcześniej piastował wysokie stanowiska w dużych spółkach energetycznych i wydobywczych, był członkiem zarządu RAO JES – państwowego monopolisty na rynku energetycznym Federacji Rosyjskiej.

Znalazł się na liście najbogatszych Rosjan magazynu Forbes, a jego majątek przed aresztowaniem magazyn oszacował na 600 milionów dolarów.

Czytaj także: Sąd Najwyższy Rosji – LGBT to ekstremizm

tass.ru/svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply