PAP: deputowani Dumy chcą anulować uchwałę potępiającą zbrodnię katyńską

Ambasada RP w Moskwie z „zaskoczeniem” odnotowała przebieg konferencji dotyczącej stosunków polsko-rosyjskich z udziałem deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej. Według Polskiej Agencji Prasowej deputowani ci mają zamiar zainicjować anulowanie uchwały Dumy z 2010 roku potwierdzającej odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską.

Ambasada RP w Moskwie wydała we wtorek komunikat, w którym wyraziła zaskoczenie pojawieniem się „wypowiedzi dążących do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje” podczas konferencji, która odbyła się na terenie obwodu twerskiego w Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Polskiej Agencji Prasowej chodzi o konferencję Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO), która odbyła w dniach 16-18 listopada br. w miejscowości Swietlica oraz na Uniwersytecie Medycznym w Twerze. Jej uczestnikami byli m.in. deputowani rosyjskiej Dumy – niższej izby rosyjskiego parlamentu.

„W naszej ocenie wersja historii propagowana podczas konferencji miała na celu zafałszowanie odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską w Miednoje oraz uwierzytelnienie stalinowskiej wersji mordu” – czytamy w komunikacie ambasady.

Polska placówka za zaskakujący uznała fakt, że konferencja o takim przebiegu była legitymizowana obecnością rosyjskich parlamentarzystów.

Jak podaje PAP, deputowani obecni na konferencji zapowiedzieli anulowanie uchwały Dumy z 26 listopada 2010 roku, w której potwierdzono odpowiedzialność ZSRR za zbrodnię katyńską. Z taką inicjatywą jest gotowy wystąpić Aleksiej Czepa – deputowany partii Sprawiedliwa Rosja.

Zdaniem uczestników konferencji uchwała z 2010 roku miała „polityczny charakter”.

W trakcie konferencji kwestionowano również zasadność dalszego umiejscowienia dwóch tablic upamiętniających m.in. polskich oficerów na terenie monastyru Niło-Stołobieńskiego, w którym mieścił się obóz dla polskich jeńców w Ostaszkowie.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński badacz zbrodni stalinowskich: ofiar zbrodni katyńskiej było o prawie 4 tys. więcej

Kresy.pl / gov.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz