Niemcy wypłacą odszkodowanie za oblężenie Leningradu

Władze Niemiec wydzieliły kwotę, która ma zostać wydana w ramach rekompensaty za długotrwałe oblężenie Leningradu w czasie drugiej wojny światowej.

Władze Niemiec zdecydowały się przeznaczyć 12 mln euro na świadczenia dla Petersburga. Rosjanie uroczyście obchodzą w niedzielę 75 rocznicę zakończenia długotrwałej obrony miasta – w czasie drugiej wojny światowej Leningradu, kiedy to ofensywa Armii Czerwonej przerwała blokadę miasta.

Pieniądze zostaną wypłacone zarówno poszczególnym osobom które przeżyły oblężenie Leningradu jak i na modernizację infrastruktury szpitala z którego korzystają weterani, a także stworzenie rosyjsko-niemieckiego centrum spotkań. Niemiecką inicjatywę pochwalił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow i uznał ją za przyjęcie „odpowiedzialności w imieniu Niemiec za bezprawie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednak rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa podkreśliła, że „wdrożenie tej humanitarnej inicjatywy nie oznacza zamknięcia kwestii zapewnienia przez rząd RFN indywidualnych wypłat wszystkim żyjącym obecnie oblężonym niezależnie od narodowości” – powiedziała Zacharowa, która nie omieszkała zaznaczyć, że Berlin wypłacił dotychczas indywidualne odszkodowania jedynie dawnym mieszkańcom Leningradu narodowości żydowskiej.

Wehrmacht rozpoczął oblężenie Leningradu we wrześniu 1941 roku. Miasto zamieszkałe wówczas przez prawie 3 miliony mieszkańców zostało niemal całkowicie zablokowane. Jedyną drogą, którą Rosjanie mogli prowadzić dostawy do miasta było jezioro Ładoga. Oblężenie trwało aż do stycznia 1944 roku. W powodu braków żywności w mieście doszło do klęski głodu, która obok niemieckich bombardowań pochłonęła 700 tys. ofiar.

Czytaj także: Niemiecki rząd wypłaci algierskim żydom odszkodowania za działania Francji

rbc.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz