Rosja podejmie kroki odwetowe, jeśli w Europie zostaną rozmieszczone amerykańskie rakiety zakazane przez traktat rozbrojeniowy INF. – powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Słowa Ławrowa padły w wywiadzie udzielonym programowi telewizyjnemu pt. „Moskwa, Kreml, Putin”. Jego treść opublikowano na stronie internetowej rosyjskiego MSZ.
„Niestety, nasi europejscy koledzy, których niezależność chcielibyśmy widzieć w ich praktycznych działaniach, nie są do tego na razie przygotowani i podążają za Stanami Zjednoczonymi, także w tych przypadkach, gdy jest to wyraźnie sprzeczne z ich interesami”. – stwierdził Ławrow jako przykład podając głosowanie w ONZ w sprawie rosyjskiej rezolucji popierającej kontynuację obowiązywania traktatu INF o zakazie używania pocisków pośredniego i średniego zasięgu bazowania lądowego.
Szef rosyjskiej dyplomacji zauważył, że gdy USA ogłosiły chęć wypowiedzenia układu, większość obaw z tego powodu wyrażały kraje europejskie, jednak w ONZ „cała Unia Europejska zagłosowała przeciw naszej propozycji”. Ławrow jest zdania, że Unia Europejska faktycznie opowiedziała się za tym, by „traktat INF przestał obowiązywać” i żeby „nad Europą ponownie zawisła groźba rozmieszczenia rakiet USA” zabronionych przez INF. Szef rosyjskiej dyplomacji zagroził, że w takim przypadku Rosja „nie będzie miała wyboru” i podejmie kroki odwetowe. Jego zdaniem „w europejskich stolicach nie mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia dla bezpieczeństwa samych Europejczyków”, jakie niesie zerwanie traktatu INF.
PRZECZYTAJ: Bondariew: Jeśli USA wycofają się z traktatu INF, Rosja będzie musiała przygotować się na atak
Według Ławrowa głosowanie krajów europejskich przeciw rosyjskiej propozycji w ONZ można jedynie wyjaśnić „fałszywie rozumianą solidarnością” z USA.
Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali 8 grudnia 1987 roku ówcześni przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Układ przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Dotyczy on także pocisków krótkiego zasięgu (SRBM), stąd łącznie obejmuje on rakiety o zasięgu od 500 do 5500 km. Umowa nie dotyczyła pocisków odpalanych z morza, a także pocisków lotniczych.
Zdaniem amerykańskiej administracji Rosja narusza układ INF wdrażając pociski manewrujące 9M729, odpalane przynajmniej z części wyrzutni Iskander. Przypuszczalnie są one zbliżone do pocisków Kalibr odpalanych z okrętów. Moskwa stale zaprzecza, że łamie to porozumienie. Na początku grudnia br. USA dały Rosji 60-dniowe ultimatum w sprawie powrotu do wypełniania zobowiązań wynikających w traktatu INF. Jeśli tak się nie stanie, Stany Zjednoczone przestaną uważać ten traktat za obowiązujący.
CZYTAJ TAKŻE: Niemcy przeciwko rozmieszczeniu w Europie nowych rakiet USA
Kresy.pl / TASS
Ostrzegl unie. Otoczeni z zewnatrz boja sie agresjii.