26-letnia izraelska nauczycielka jogi Naama Issachar, która w październiku ub. roku została skazana w Rosji na 7,5 roku więzienia za posiadanie 10 gramów konopi indyjskich, poprosiła rosyjskiego prezydenta o ułaskawienie. Jej sprawa od miesięcy nie schodzi z łamów izraelskich mediów a w jej uwolnienie osobiście zaangażował się Binjamin Netanjahu.

Agencja TASS dowiedziała się w niedzielę od adwokatów Issachar, że Izraelka napisała do Władimira Putina prośbę o ułaskawienie. „Dzisiaj rozmawialiśmy z Naamą Issachar o oświadczeniu sekretarza prasowego prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Pieskowa, że dla jej ułaskawienie jest konieczna ​​jej osobista prośba do prezydenta. W wyniku naszej dyskusji Naama zdecydowała się zwrócić do prezydenta Federacji Rosyjskiej o ułaskawienie i zwolnienie” – przekazali obrońcy Izraelki dodając, że odpowiednie pismo zostało przez nią przekazane administracji aresztu, w którym się znajduje.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek dziennikarzom, że brak osobistej prośby o ułaskawienie ze strony skazanej hamuje cały proces, ponieważ rosyjskie prawo wymaga złożenia takiej prośby.

Issachar została zatrzymana 9 kwietnia 2019 r. na lotnisku Szeremietiewo, gdzie przesiadała się na trasie Delhi-Tel Awiw. Izraelka czekała na wejście na pokład samolotu bez opuszczania strefy tranzytowej lotniska. Na jej bagaż zwrócił uwagę pies wyszkolony w wykrywaniu narkotyków. Służby znalazły w jej plecaku około 10 gramów haszyszu. 11 października 2019 r. rosyjski sąd uznał Issachar winną posiadania i przemytu narkotyków i skazał ją na 7,5 roku kolonii karnej. 19 grudnia sąd okręgowy w Moskwie utrzymał w mocy ten wyrok.

Jak pisaliśmy, sprawa Issachar od miesięcy nie schodzi z łamów izraelskich mediów a w jej uwolnienie osobiście zaangażował się premier Netanjahu. Przed niedawnym Światowym Forum Holokaustu w Jad Waszem spekulowano, że Putin może zgodzić się na zwolnienie Issachar, o ile Izrael poprze narrację historyczną Rosji wobec Polski.

Podczas swojej wizyty Putin spotkał się z matką Issachar, a po rozmowie stwierdził, że fakt jej pochodzenia z porządnej rodziny będzie brany pod uwagę podczas podejmowania decyzji w tej sprawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / TASS

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Juz myslalem, ze miala z 3 kg hery… ale za 10 gram marysi… o matko. Posrane przepisy, zresztá w UE – w niektórych panstwach w tym w Polsce, niewiele lepsze. Powinni já zwolnic. Problem w tym, ze o obywateli innych krajów i samych rosjan – nikt sié nie upomina.