Rosyjskie MSZ oficjalnie zareagowało na twitta Białego Domu, w którym zwycięstwo nad III Rzeszą przypisano wyłącznie USA i Wielkiej Brytanii.

8 maja na twitterowym koncie Białego Domu zamieszczono krótki film z uroczystości poświęconych rocznicy zakończenia II wojny światowej. „9 maja 1945 roku Ameryka i Wielka Brytania odniosły zwycięstwo nad nazistami” – napisano w twicie. Takie same słowa słychać w filmie z ust prezydenta USA Donalda Trumpa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Film zebrał ponad 12 tys. komentarzy, z których wiele dotyczyło pominięcia wśród zwycięskich państw Związku Radzieckiego. W tej sprawie w niedzielę głos zabrała też rosyjska dyplomacja. W oświadczeniu, które ukazało się na stronie internetowej MSZ Rosji, napisano, że „próby wypaczania” rezultatu II wojny światowej i „decydującego wkładu naszego kraju” w pokonanie III Rzeszy wywołują „najwyższe oburzenie”.

„W przeddzień świętego dnia amerykańscy urzędnicy nie mieli odwagi i chęci, aby choć pół słowem wyrazić uznanie dla niezaprzeczalnej roli i kolosalnych, niepomiernych ofiar, które Armia Czerwona i naród radziecki poniosły w imię całej ludzkości” – napisało rosyjskie MSZ odnosząc się do twitta Białego Domu.

Rosyjska dyplomacja zarzuciła też Białemu Domowi, że usuwa na Twitterze krytyczne komentarze „nie tylko Rosjan, ale także znających historię Amerykanów a także ludzi ze wszystkich zakątków świata”.

„Temat świętego wyczynu starszego pokolenia podczas wojny nie powinien przeradzać się w kolejny problem w stosunkach dwustronnych, które i bez tego przeżywają trudne czasy. Rosja i USA, pomimo różnic, mogą, w oparciu o zaufanie, wzajemny szacunek i wzajemne uznanie swoich interesów, wspólnie stawiać czoła wyzwaniom naszych czasów” – przekonuje resort rosyjskiej dyplomacji.

Rosyjskie MSZ zapowiedziało, że ma zamiar w tej sprawie przeprowadzić „poważną rozmowę” z amerykańskimi urzędnikami.

CZYTAJ TAKŻE: Praga: sedes na miejscu zdemontowanego posągu marszałka Koniewa [+VIDEO]

Kresy.pl / mid.ru

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Gdyby nie gigantyczna pomoc materialna USA i GB (w sprzęcie, materiałach i technologii), ZSRR pod wodzą wujka Soso nie dał by rady Niemcom i ich sojusznikom. Sam żołnierz, chociażby najbitniejszy musi mieć czym walczyć i co jeść.