Ukraińska Akademia Dronarium i stowarzyszenie Gnizdo uruchamiają w Polsce projekt Ptaki Dronarium, w ramach którego powstaną centra szkoleniowe dla operatorów dronów. Oficjalne otwarcie planowane jest za około 20 dni, a na listach uczestników znalazło się już 700 kandydatów.

Ukraińska Akademia Dronarium oraz stowarzyszenie „Gnizdo” (Gnizdo Sp. z o.o.) ogłosiły utworzenie wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą Ptaki Dronarium. W jego ramach w Polsce powstaną centra szkoleniowe przygotowujące operatorów różnego rodzaju systemów bezzałogowych. Projekt ma koncentrować się szczególnie na przeciwdziałaniu rosyjskim dronom samobójczym typu Shahed.

Szkolenia obejmą szeroki zakres technologii – od dronów FPV i systemów wielowirnikowych, poprzez platformy stałopłatowe i przechwytujące, po naziemne roboty, drony podwodne i inne systemy bezzałogowe. Organizatorzy podkreślają, że projekt odpowiada na aktualne zagrożenia, które przestały mieć charakter teoretyczny.

„Chcemy dzielić się naszą wiedzą z sojusznikami. Naszym zadaniem jest szkolenie cywilów, wolontariuszy, rezerwistów i przedstawicieli sił zbrojnych, aby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem i mogli działać w przypadku bezpośredniego zagrożenia” – poinformowali uczestnicy projektu.

Założyciel Grupy Dronarium Rusłan Bielajew wyjaśnił, że kurs dla operatorów dronów przechwytujących potrwa około miesiąca, w zależności od poziomu umiejętności uczestników. „Czas trwania kursu szkolenia operatorów dronów przechwytujących wyniesie od jednego miesiąca, w zależności od początkowego poziomu wyszkolenia kadeta. Obecnie kończymy wszystkie niezbędne procedury biurokratyczne i planujemy oficjalne otwarcie Ptaki Dronarium za około 20 dni. Obecnie na białej liście znajduje się już około 700 kandydatów na różne programy: od FPV i wielowirnikowców po drony przeciwlotnicze i inne bezzałogowe systemy” – powiedział Bielajew.

Według twórców przedsięwzięcia, wojna na pełną skalę na Ukrainie unaoczniła, że drony stały się kluczowym elementem współczesnego pola walki. Wykorzystywane są nie tylko do rozpoznania, ale także w działaniach ofensywnych, obronnych i logistycznych.

Akademia Dronarium przedstawia się jako platforma badawczo-rozwojowa i szkoleniowa w zakresie technologii obronnych. Szkolenia obejmują przygotowanie operatorów systemów bezzałogowych powietrznych, naziemnych i podwodnych na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy oraz partnerów międzynarodowych.

Gnizdo Sp. z o.o. to ukraińskie stowarzyszenie skupiające wojskowych i cywilnych operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Jego celem jest rozwój umiejętności pilotażu dronów, wymiana doświadczeń oraz podnoszenie gotowości zawodowej.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaoferował Polsce wsparcie w budowie systemu wczesnego ostrzegania i obrony powietrznej po naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie drony, wskazując, że istnieją dowody na to, iż wtargnięcie nie miało charakteru przypadkowego.

Kresy.pl/militarnyi.com

Tagi: , ,
forma płatności