Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze dziś wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zawieszającą czasowe prawa do składania wniosków o azyl.

Chodzi o nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, która zakłada możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do azylu. Ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ustawa została przyjęta 13 marca przez Senat, a 26 marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Premier apelował do prezydenta od zeszłego tygodnia, żeby podpisał ustawę jak najszybciej.

„Zdecydowałem dziś, że tzw. ustawa azylowa wejdzie w życie. Podpisałem ją, bo uważam, że jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic. Zachęcam premiera do podejmowania aktywnych działań w kwestii bezpieczeństwa Polski. Najważniejsze jest to, by bronić polskiej granicy i polskich służb, które stoją na jej straży” — przekazał w środę Andrzej Duda.

Tego samego dnia wieczorem premier Donald Tusk opublikował wpis w serwisie X – łJeszcze dziś wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Tak jak zapowiadałem – bez chwili zwłoki” – napisał.

Jeszcze dziś wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Tak jak zapowiadałem – bez chwili zwłoki.

— Donald Tusk (@donaldtusk) March 26, 2025

Zgodnie z nowelą, ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres ten będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony.

W ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna poinformowała, że tylko 24 marca blisko 90 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę, forsując rzeki i zapory lądowe. Według Podlaskiego Oddziału SG – granicę nielegalnie usiłowały przekroczyć osoby z 20 krajów.

Przypominamy, że w tym czasie w ramach tzw. procedury dublińskiej trwa proceder podrzucania imigrantów z Niemiec do Polski. W Niemczech przy granicy z Polską powstało tzw. Centrum Dublińskie, z którego imigranci będą wysyłani do naszego kraju. Według strony niemieckiej chodzi o osoby, które wcześniej ubiegały się o azyl w Polsce. Cały ośrodek może pomieścić 250 cudzoziemców. Z ośrodka będą odsyłani Syryjczycy, Irańczycy, Turcy, Afgańczycy i przedstawiciele innych narodowości.

W związku z tym na profilu Kancelarii Prezydenta na platformie X opublikowano cztery pytania, jakie Andrzej Duda skierował w liście do premiera w sprawie działań podejmowanych w kwestii migracji.

„Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec?” — brzmi pierwsze z nich. W kolejnym pytaniu prezydent pyta Donalda Tuska, jakie działania podjął w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom.

W trzecim pytaniu Andrzej Duda dopytuje, czy organy państwa podejmują obecnie jakieś działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu o Azylu i Migracji, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców.

„Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?” — brzmi czwarte pytanie prezydenta do premiera.

Kresy.pl/X

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz