Około 90 osób jednego dnia próbowało przekroczyć granicę polską-białoruską, informuje Straż Graniczna. Funkcjonariusze udaremnili  próby nielegalnego wejścia do Polski oraz zatrzymana jednego kuriera, obywatela Ukrainy.

Jak informuje Straż Graniczna blisko 90 osób, w poniedziałek 24 marca usiłowało nielegalnie przekroczyć polsko–białoruską granicę. Forsowano rzeki graniczne i granicę na lądzie. Funkcjonariusze zatrzymali jednego kuriera.

Czynności związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji prowadzili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziały Straży Graniczne z Placówek SG w Krynkach, Płaskiej, Bobrownikach, Michałowie, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych. Migranci forsowali graniczne rzeki Istoczankę, Wołkuszankę oraz Świsłocz. Dzięki czujności funkcjonariuszy wszystkie próby zostały udaremnione.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Płaskiej zatrzymali kuriera przewożącego 5 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się do Polski.  Obywatel Ukrainy poruszał się pojazdem marki Volvo, na niemieckich numerach rejestracyjnych. Nie zatrzymał się do kontroli i został ujęty w wyniku pościgu. Otrzymał zobowiązanie do powrotu do kraju pochodzenia i zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz obszaru Schengen na okres 10 lat.

Straż Graniczna przypomina, że od roku w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej granicę nielegalnie usiłowały przekroczyć osoby z 20 krajów.

Presja migracyjna na Polskę nie słabnie. Przypominamy, 20 marca Straż Graniczna odnotowała ponad 60 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy w ciągu jednej doby.  Migranci usiłowali przekroczyć graniczne rzeki i granicę na lądzie. Osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, pochodziły z między innymi z Etiopii i Afganistanu.

Jak informowaliśmy, w ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna informuje o minimum kilkudziesięciu przypadkach dziennie, a według szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka „krzywa rośnie”. Minister podkreślił również, że wraz ze wzrostem prób przekroczenia granicy nasiliły się agresywne zachowania migrantów.

Minister przypomniał, że w ostatnim czasie zapora na polsko-białoruskiej granicy została dodatkowo uszczelniona. „Mamy kamery, mamy zaporę elektroniczną, mamy pełen monitoring. Mamy ogromne siły wojska, Straży Granicznej. Mamy w pogotowiu Policję w Białymstoku, która jest w stanie w ciągu dwóch godzin być na granicy. Natomiast nie ma żadnej wątpliwości, że jesteśmy w okresie, gdzie ta krzywa rośnie” – dodał.

Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią. Strefa buforowa została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie weszło w życie 10 marca 2025 r.

strazgraniczna.pl/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kleofas
    Kleofas :

    Na miejscu Straży Granicznej zakontraktowałbym kilkaset beczek z gnojówką i rozstawił wzdłóż granicy. W razie potrzeby (próby nielegalnego przekroczenia granicy) uruchomił zasoby.
    Bardzo ważne: płot należy zbudować na granicy z Ukrainą. To jest wyjątkowo słaby punkt i można podejrzewać że tam przechodzą nielegalni imigranci.