Ponad 60 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy w ciągu jednej doby. Migranci usiłowali przekroczyć graniczne rzeki i granicę na lądzie.
Płaska, Michałowo, Lipsk i Bobrowniki, to w rejonie tych placówek 20 marca dochodziło do prób nielegalnego przekraczania granicy państwa. Migranci próbowali sforsować techniczną barierę oraz przekroczyć graniczne rzeki Świsłocz i Istoczankę.
Ostatniej doby udzielono również pomocy czterem cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej. Przekazani zostali zespołom ratownictwa medycznego.
Nad ranem, w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Czeremsze, kilkudziesięcioosobowa grupa migrantów została zatrzymana na gorącym uczynku podczas próby forsowania naszej granicy. Pozostali migranci znajdujący się po białoruskiej stronie zaatakowali polskie patrole kamieniami. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
Osoby, które usiłowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, pochodziły z między innymi z Etiopii i Afganistanu.
W 2025 r. odnotowano już ponad 2200 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
W 2⃣0⃣2⃣5⃣ r. odnotowano ponad 2⃣2⃣0⃣0⃣ prób nielegalnego przekroczenia 🇵🇱–🇧🇾 granicy. Ostatniej doby w Podlaskim Oddziale SG udzielono pomocy 4⃣ osobom, przekazano je Zespołom Ratownictwa Medycznego. W tym roku ZRM wzywano 1⃣3⃣ razy, 1⃣8⃣ osób hospitalizowano. pic.twitter.com/AdJtBUzAzU
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 21, 2025
Jak informowaliśmy, w ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna informuje o minimum kilkudziesięciu przypadkach dziennie, a według szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka „krzywa rośnie”. Minister podkreślił również, że wraz ze wzrostem prób przekroczenia granicy nasiliły się agresywne zachowania migrantów.
Minister przypomniał, że w ostatnim czasie zapora na polsko-białoruskiej granicy została dodatkowo uszczelniona. „Mamy kamery, mamy zaporę elektroniczną, mamy pełen monitoring. Mamy ogromne siły wojska, Straży Granicznej. Mamy w pogotowiu Policję w Białymstoku, która jest w stanie w ciągu dwóch godzin być na granicy. Natomiast nie ma żadnej wątpliwości, że jesteśmy w okresie, gdzie ta krzywa rośnie” – dodał.
Szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią. Strefa buforowa została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie weszło w życie 10 marca 2025 r.
Kresy.pl / strazgraniczna.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!