Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Plan zakłada oznakowanie za pomocą czipa wszystkich psów i większość kotów w Polsce. Oprócz rejestracji zwierząt baza danych będzie zawierała również prywatne dane ich właścicieli.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje ustawę o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Projekt zakłada obowiązek czipowania wszystkich psów i większości kotów w Polsce, a także wprowadzenie rejestru, w którym znajdą się dane właścicieli zwierząt. Ministerstwo podaje, że celem nowych przepisów jest ograniczenie bezpańskich zwierząt.

Choć sama rejestracja zwierzęcia w bazie będzie bezpłatna, resztę kosztów będzie musiał pokryć właściciel. Obecnie koszt wszczepienia czipa waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W tej chwili ministerstwo nie podało informacji o możliwości refundacji.

Stan oznakowania zwierząt będą sprawdzać organy Inspekcji Weterynaryjnej, funkcjonariusze policji oraz strażnicy straży gminnej  czy miejskiej. Kara grzywny za brak oznakowania zwierzęcia wyniesie do 500 zł w przypadku mandatu, a do 5 tys. zł, jeśli grzywna zostanie nałożona przez sąd.

Ministerstwo podaje, że w bazie będą znajdować się także prywatne informacje właściciela oznakowanego zwierzęcia, aby umożliwić jego identyfikację.

„W pierwszej kolejności wzięto pod uwagę dobro zwierząt, które mogłyby ucierpieć wskutek wprowadzenia obowiązku identyfikacji i rejestracji zwierząt z powodu porzucenia ich, bądź konieczności operacyjnego usunięcia transponderów i wszczepienia nowych. Ministerstwu znane jest stanowisko jednostek samorządu terytorialnego, które są zainteresowane objęciem obowiązkiem identyfikacji i rejestracji wszystkich psów i kotów od razu po uruchomieniu KROPiK. Takie podejście z pewnością ułatwiłoby egzekucję opłat za posiadanie psów. Niemniej ze względu na wysokie ryzyko porzucania zwierząt wynikające z oporu wobec wprowadzenia takiego obowiązku jednocześnie dla całej populacji psów, zdecydowano się na bardziej ostrożne podejście” – informuje resort.

Dokładna data wejścia w życie projektowanej ustawy będzie uzależniona od przebiegu prac legislacyjnych.

Kresy.pl/gov.pl/biznes.interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz