Według amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej populacja reniferów zmniejszyła się o około 60% z powodu ocieplenia klimatu w Arktyce.

Na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej zaprezentowano „Arctic Report Card”. To raport przygotowywany corocznie pod nadzorem Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) na temat uwarunkowań środowiska naturalnego w strefie arktycznej. Najnowszy raport przynosi informacje o bardzo szybkim kurczeniu się populacji zwierzęcia typowego dla Arktyki – renifera tundrowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zgodnie z cytowanymi w środę przez telewizję Polsat News wynikami badań, populacja renifera zmniejszyła się w ciągu 20 lat z 5 mln do 2,1 milionów. Najszybciej kurczy się populacja na kontynencie Ameryki Północnej, gdzie reniferów jest mniej o 90%. Naukowcy wiążą wymieranie tych zwierząt z ocieplaniem się klimatu, który zmienia warunki naturalne w rejonach w których występują.

„Te zwierzęta żywią się porostami, które rosną na poziomie gruntu. Ocieplenie oznacza, że rosną inne, wyższe rośliny, a porosty są przez nie wypierane” – Polsat News cytuje wypowiedź prof. Howarda Epsteina z Uniwersytetu Wirginii.  Coraz cieplejsze dni przyczyniają się również do rozprzestrzeniania coraz większych stad dokuczliwych owadów – „Mówi się, że miły dzień dla ludzi to okropny dzień dla renifera, który traci energię, próbując się opędzić od owadów albo szuka miejsca, gdzie może się schować”.

Naukowiec zauważa, że ocieplenie klimatu wiąże się w strefie arktycznej ze zwiększeniem ilości opadów. Deszcze w Arktyce często zamarza, tworząc na powierzchni gruntu warstwę lodu, która utrudnia reniferom poszukiwanie i spożywanie porostów.

Czytaj także: Specnaz Bajkał – bojowe foki z Irkucka [+VIDEO]

polsatnews.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz