Według amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej populacja reniferów zmniejszyła się o około 60% z powodu ocieplenia klimatu w Arktyce.

Na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej zaprezentowano “Arctic Report Card”. To raport przygotowywany corocznie pod nadzorem Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) na temat uwarunkowań środowiska naturalnego w strefie arktycznej. Najnowszy raport przynosi informacje o bardzo szybkim kurczeniu się populacji zwierzęcia typowego dla Arktyki – renifera tundrowego.

Zgodnie z cytowanymi w środę przez telewizję Polsat News wynikami badań, populacja renifera zmniejszyła się w ciągu 20 lat z 5 mln do 2,1 milionów. Najszybciej kurczy się populacja na kontynencie Ameryki Północnej, gdzie reniferów jest mniej o 90%. Naukowcy wiążą wymieranie tych zwierząt z ocieplaniem się klimatu, który zmienia warunki naturalne w rejonach w których występują.

“Te zwierzęta żywią się porostami, które rosną na poziomie gruntu. Ocieplenie oznacza, że rosną inne, wyższe rośliny, a porosty są przez nie wypierane” – Polsat News cytuje wypowiedź prof. Howarda Epsteina z Uniwersytetu Wirginii.  Coraz cieplejsze dni przyczyniają się również do rozprzestrzeniania coraz większych stad dokuczliwych owadów – “Mówi się, że miły dzień dla ludzi to okropny dzień dla renifera, który traci energię, próbując się opędzić od owadów albo szuka miejsca, gdzie może się schować”.

Naukowiec zauważa, że ocieplenie klimatu wiąże się w strefie arktycznej ze zwiększeniem ilości opadów. Deszcze w Arktyce często zamarza, tworząc na powierzchni gruntu warstwę lodu, która utrudnia reniferom poszukiwanie i spożywanie porostów.

Czytaj także: Specnaz Bajkał – bojowe foki z Irkucka [+VIDEO]

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply