Słowacja zakazała hodowli zwierząt futerkowych

17 października słowacki parlament przegłosował zmianę prawa, która wprowadziła całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra. Słowacja stała się 14 państwem europejskim, które wprowadziło taki zakaz.

Jak podał w poniedziałek portal Okiem Rolnika zakaz zacznie obowiązywać w 2021 roku. Od tego roku nie będzie już można założyć fermy zwierząt futerkowych. Natomiast już istniejące przedsiębiorstwa pozyskujące skóry ze zwierząt będą mogły funkcjonować do 2025 roku.

Zakaz to skutek kampanii społecznej trwającej od marca bieżącego roku. Rozpoczęła ją organizacja pozarządowa “Humánny pokrok”, która opublikowała raport opisujący sytuację w jednej z ferm norek w północnej Słowacji. Zwierzęta były w niej upchane w zbyt ciasne i nie sprzątane klatki, miały otwarte rany, dochodziło między nimi do kanibalizmu.

Śledztwo przeprowadzone przez “Humánny pokrok” wywołało głośne echo społeczne. Petycję domagającą się wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra podpisało 76 tys. obywateli Słowacji. Była to druga tak licznie popierana petycja online w historii Słowacji. Inicjatywę podjęła deputowana parlamentu Eva Antošová ze Słowackiej Partii Narodowej (SNS), która we wrześniu złożyła w tej sprawie formalny wniosek. Wniosek ten poparło w głosowaniu 107 spośród 150 deputowanych zasiadających w słowackiej Radzie Narodowej reprezentujących wszystkie parlamentarne partie.

W Polsce nad projektem zakazu hodowli zwierząt futerkowych pracowała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak partia rządząca nie zdecydowała się procedowanie projektu ustawy. Jednak według najnowszych doniesień medialnych PiS zamierza wrócić do tego projektu w nowej kadencji parlamentu.

okiemrolnika.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply