Plaga szarańczy w Afryce Wschodniej

Roje szarańczy wykluwających się w Somalii i Etiopii dotarły już do Kenii, a nawet jeszcze odleglejszej Tanzanii.

Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa przy ONZ (FAO) zapowiedziała prowadzenie “operacji przeciw szarańczy pustynnej” w Afryce Wschodniej gdzie doszło do znacznego namnożenia owadów tego gatunku, podała we wtorek chińska agencja informacyjna Xinhua. Plaga szarańczy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego państw tego regionu.

Według poniedziałkowego oświadczenia FAO obszarami masowego wylęgania się owadów jest centralna Somalia i sąsiadująca z tym krajem wschodnia Etiopia. Stada niedojrzałych osobników podjęły masową migrację na południe. Są już w południowej Etiopii z której przedostały się do sąsiedniej Kenii. Tamtejsze władze odnotowały pojawienie się szarańczy w regionach Wajir, Garissa, Marsabit, Isiolo. 8 stycznia pierwsze przypadki pojawienia się grup tego owada odnotowano w położonej jeszcze dalej na południe Tanzanii.

Co gorsze, dorosłe osobniki w Somalii i Etiopii nadal kontynuują rozród, ale ogniska rozmnażania pojawiły się także w Kenii w rejonie Taita-Taveta. „Wszystkie kraje powinny dołożyć wszelkich starań, aby przeprowadzić niezbędne badania i operacje kontrolne w celu ograniczenia migracji i rozmnażania” – zaapelowała FAO. Najtrudniejsza sytuacja jest w Somalii na której wybrzeżu pojawiły się już dojrzałe, skrzydlate osobniki.

Generalnie szarańcze pustynne prowadzą samotniczy tryb życia, jednak w okresach pomyślnej, wilgotnej pogody i rozkwitu wegetacji roślin dochodzi do zmiany ich trybu życia. Owady grupują się wówczas w stada w których dochodzi do masowego rozmnażania i migracji ogromnych stad potrafiących ogołocić teren z roślinności, gdyż każdy osobnik może dziennie zjeść tyle ile sam waży.

Cykl życiowy szarańczy pustynnej składa się z trzech etapów – jaja, skaczącej po ziemi nimfy i dorosłego, skrzydlatego osobnika, który potrafi latać. Skuteczną walkę z plagą szarańczy łatwiej podejmować wtedy gdy większość osobników pozostaje jeszcze w stadium nimfy.

Czytaj także: Inwazja szarańczy w południowej Rosji

xinhuanet.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply